Nowy numer 42/2021 Archiwum

Wszywka alkoholowa Esperal - czym jest wszywka alkoholowa i jak działa Disulfiram?

Wszywki antyalkoholowe Esperal to wcześniejsza nazwa Disulfiramu – leku często stosowanego w leczeniu alkoholizmu

Alkoholizm to chroniczna i postępująca choroba polegająca na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Schorzenie to może rozwinąć się bardzo szybko, w ciągu kilku miesięcy lub też powoli, w wyniku długotrwałego nadmiernego picia. Osoba cierpiąca na tę przypadłość pije patologicznie doprowadzając do intoksykacji czyli zatrucia organizmu.

Choroba alkoholowa stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uzależnienie stwarza zarówno problem fizyczny, psychiczny jak i emocjonalny oraz sprawia trudności w utrzymywaniu poprawnych relacji rodzinnych i społecznych.

Istnieją różne sposoby leczenia alkoholizmu i radzenia sobie z tym problemem. Jednym z nich jest wszywka Esperal Katowice, która jest dostępna dla każdego. Z artykułu dowiesz się na czym polega implantacja wszywki oraz w jaki sposób przygotować się do zabiegu.

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?

Esperal, inaczej zwany wszywką alkoholową to lek w formie tabletki o działaniu awersyjnym, której główną substancją aktywną jest Disulfiram. Stosowany jest przez alkoholików, aby pomóc im ograniczyć szkodliwe działanie alkoholu i stopniowo rzucać alkohol. Metoda ta włączana jest na prośbę pacjenta po wcześniejszej konsultacji medycznej z lekarzem. Zabieg chirurgiczny polega na wprowadzeniu leku pod skórę.

Esperal to implant który składa się z obwodu cienkowarstwowego i maleńkiego pojemnika z suchym, w 100% skoncentrowanym proszkiem Disulfiram. Prawidłowo zaszyty implant wyczuwa poziom etanolu w krwiobiegu. Podczas, gdy stężenie wolnych rodników etanolu mieści się w dopuszczalnym poziomie, Esperal działa w trybie gotowości. Jeśli jednak poziom alkoholu przekracza normalne normy biologiczne, implant aktywuje dozator i wlewa pojedynczy kryształ Disulfiramu do krwioobiegu. Swoim działaniem doprowadza do zaburzenia czynności wątroby i powoduje nieprzyjemnie dolegliwości u alkoholika.
W efekcie jest skutecznym środkiem wykazującym silne działanie antyalkoholowe.

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Wiele badań klinicznych pokazuje skuteczność implantu, ponieważ po jego wszczepieniu osoba uzależniona zniechęca się do spożywania alkoholu. W przypadku spożycia alkoholu wszywka uaktywnia się i pacjent odczuwa bardzo nieprzyjemne skutki działania leku.
A więc wszywka alkoholowa Esperal to metoda polecana dla pacjentów, którzy chcą uwolnić się od uzależnienia alkoholowego.

Esperal jest bardzo wrażliwy na alkohol i prowadzi do szeregu objawów. Wśród nich są wymioty, bolesne bóle głowy, zawroty głowy, duszność, drżenie, atak paniki, kołatanie serca oraz stany lękowe. Powyższe objawy rozwijają się bardzo szybko, w około 10-15 minut po wypiciu alkoholu. Oznacza to, że pacjent jest praktycznie trzeźwy, ponieważ alkohol nie wpłynął jeszcze na funkcje organizmu i doświadcza tych objawów.

Bardzo ważne jest, aby osoba która zdecydowała się na implant Esperal, w pełni rozumiała wszystkie możliwe skutki spożycia alkoholu.

Implantacja wszywki dla alkoholika – co w praktyce oznacza zaszyć się?

Zabieg implantacji wszywki alkoholowej jest bezpieczny i mało inwazyjny. Trwa około 30 minut i odbywa się pod stałą kontrolą i opieką lekarza chirurga, który podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe. Dzięki temu nie odczuwa bólu i jest stale świadomy wszystkich działań. Zabieg jest przeprowadzany jednie u osób, u których nie stwierdzono obecności alkoholu w dniu zabiegu.

Bezpieczeństwo podczas zabiegu zapewnia wywiad medyczny z lekarzem jeszcze zanim pacjent znajdzie się w gabinecie zabiegowym. Rola lekarza polega na zdiagnozowaniu istniejących przeciwwskazań oraz dobraniu dawki leku do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Z tego powodu wymagana jest szczerość i zaufanie do lekarza, ponieważ źle dobrana dawka leku może być zbyt groźna lub całkowicie nieskuteczna. Mimo to, warto podkreślić, że stosowana zgodnie z zaleceniami wszywka jest całkowicie bezpieczna i nie daje żadnych oznak swojej obecności, jest niewyczuwalna.

Mała inwazyjność wynika z przebiegu wszystkich czynności. Po znieczuleniu miejscowym lekarz nacina skórę pacjenta zazwyczaj w okolicy pośladka, ramienia lub łopatki na długość około 1-2 cm. Następnie pod skórą umieszcza lekarz chirurg jałowe tabletki. Rana zaszywana jest szwami klejonymi lub rozpuszczalnymi. Na koniec przykładany jest opatrunek, który później należy regularnie zmieniać samemu w domu. Zapobiegawczo podawany jest antybiotyk, aby nie dopuścić do zakażenia drobnoustrojami.

Po zabiegu doświadczeni i wykwalifikowani lekarze chirurgii pozostają do dyspozycji pacjenta. W każdej chwili gotowi są udzielić konsultacji. Czasami zdarzają się przypadki, że organizm próbuje odrzucić wszywkę, traktując ją jak ciało obce. Zauważalne to jest poprzez pojawienie się obrzęku i wycieku surowicy z rany. W tym przypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza, który zaradzi zaistniałej sytuacji. Wszywka może zostać usunięta na życzenie pacjenta w każdej chwili, jednak nie zaleca się takiego działania.

Jednorazowe podanie wszywki obejmuje okres leczenia przez 8–12 miesięcy. Przez ten czas lek Disulfiram jest stale uwalniany do organizmu. Powtórzenie zabiegu jest możliwe po dezaktywacji wszywki.

Esperal to nie metoda dla wszystkich

Aby zakwalifikować pacjenta do kuracji Esperalem konieczne jest uzyskanie zgody na leczenie oraz wykluczyć poniżej wymienione przeciwskazania do wykonania zabiegu:

  • niepełnoletność pacjenta

  • brak zgody na zabieg lub niska świadomość swoich działań

  • nietrzeźwość lub brak zachowania 48 – godzinnej abstynencji

  • kobiety w ciąży lub w okresie laktacji

  • nadwrażliwość na Disulifarm

  • choroby przewlekłe: nowotwór, choroby nerek, choroby układu oddechowego i krążeniowo- sercowo-naczyniowego, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe

  • choroby i zaburzania psychiczne tj. depresja czy schizofrenia, w tym także próby samobójcze.

Jak przygotować się do wszycia Esperalu?

Przed przystąpieniem do zabiegu wymagane jest, aby pacjent był w stanie abstynencji przez minimum 48 godzin. Ta optymalna ilość czasu wyklucza ryzyko związane z wszyciem Esperalu. Próba spożywania alkoholu zarówno przed, jak i po implantacji Esperalu może być niebezpieczna dla zdrowia alkoholika, dlatego zaleca się aplikować lek tylko osobom, które są świadome konsekwencji połączenia alkoholu z lekiem. Lekarze zalecają, aby pacjenci równocześnie wzmacniali swoje leczenie innymi formami terapii np. psychoterapią.

Zastosowanie wszywki alkoholowej uważane jest często za ostatnią szansę na wyjście z nałogu. Jej awersyjne skutki zwiększają motywację i wytrwałość w trzeźwości, co ułatwia dalszą drogę wychodzenia z nałogu. Połączenie różnych form leczenia oraz wiara w siebie i silna wola zwiększają szansę na powrót do normalnego życia.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama