Nowy numer 47/2022 Archiwum

Jak poprawnie sporządzić testament, na co zwrócić szczególną uwagę?

Pogotowie Pogrzebowe to ogólnopolska infolinia, gdzie pod numerem 801 12 12 12 przez całą dobę można zgłosić się z prośbą o pomoc w organizacji pogrzebu bądź transportu zwłok. Skupiamy ponad 300 sprawdzonych zakładów pogrzebowych z całej Polski, które zostały wcześniej zweryfikowane pod kątem jakości świadczonych usług i podejścia do klienta.

Pogotowie Pogrzebowe to także szereg kampanii, które mają na celu zachęcanie do doceniania każdej chwili i uwrażliwienie ludzi na kruchość życia. Na blogu poruszane są ważne kwestie związane z branżą pogrzebową, regularnie pojawiają się artykuły, które są odpowiedzią na pytania osób dzwoniących na infolinię. Jednym z tematów, który budzi wiele wątpliwości, jest poprawne sporządzenie testamentu.

Sprawdź: Testament – jak poprawnie go sporządzić oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi tej kwestii przygotowaliśmy dla Państwa artykuł, który mamy nadzieję, rozwieje wszelkie wątpliwości.

Dlaczego warto napisać testament i kto to może zrobić?

Sporządzenie testamentu pozwala na zabezpieczenie zgromadzonego za życia majątku, a także rozdysponowanie nim według własnej woli. Warto wiedzieć, jak napisać testament, aby został on uznany za ważny w świetle obowiązującego prawa. Przygotowując testament, do dziedziczenia możemy powołać jedną lub więcej osób. W przypadku, kiedy ich udziały nie zostaną wyraźnie określone, odziedziczą one pozostawiony spadek w równych częściach. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, który reguluje tę kwestię, napisać i odwołać testament może osoba pełnoletnia, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Osoba ta musi robić to w pełni świadomie i dobrowolnie.

Forma sporządzenia aktu ostatniej woli - testamenty zwykłe

Ze względu na formę sporządzenia testamentu możemy wyróżnić dwa rodzaje dokumentów: zwykłe i szczególne. Testamenty zwykłe charakteryzują się tym, że mogą zostać spisane w każdej chwili, ze spokojem i rozwagą, są zaplanowanym działaniem testatora. Zaliczamy do nich:

  • testament własnoręczny,

  • testament urzędowy,

  • testament notarialny.

Jak poprawnie napisać testament własnoręczny?

Testament własnoręczny jest to akt ostatniej woli w całości spisany odręcznie. Dokument musi zostać opatrzony datą oraz podpisem testatora. Powinien być również napisany na tyle czytelnie, aby bez problemu można było odtworzyć jego treść. Niewątpliwie jest to najwygodniejsza i najprostsza forma przygotowania aktu ostatniej woli, ponieważ nie wymaga wnoszenia żadnych opłat.

Testament notarialny

Testament notarialny jest najpowszechniejszą i najbezpieczniejszą formą przygotowania aktu ostatniej woli, ponieważ ryzyko błędu, który spowoduje jego unieważnienie, jest znikome. Dokument sporządzany jest w kancelarii notarialnej. Spadkodawca, wybierając taką formę, musi jedynie świadomie i jednoznacznie wyrazić swoją wolę co do zarządzania majątkiem po jego śmierci, natomiast stroną formalną zajmuje się notariusz. Sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego wiąże się z poniesieniem określonych kosztów, niemniej zapewnia względny spokój o zabezpieczenie i prawidłowe rozdysponowanie majątku. Dodatkowo korzystając z tego rodzaju usługi, możemy zasięgnąć porady oraz dopytać o wszystkie szczegóły, które budzą nasze wątpliwości.

Testament urzędowy

Dokument przygotowywany jest w obecności urzędnika oraz dwóch pełnoletnich świadków, po uprzednim umówieniu wizyty np. w urzędzie gminy lub miasta. W takim wypadku testator ustnie podaje informacje, które mają być zawarte w akcie ostatniej woli, a urzędnik spisuje je w formie protokołu. Następnie treść zostaje odczytana przez urzędnika w obecności spadkodawcy i świadków i musi zostać opatrzona podpisem każdej tych osób oraz datą.

Forma sporządzenia aktu ostatniej woli – testamenty szczególne

W przypadku testamentów szczególnych potrzeba spisania ostatniej woli pojawia się nagle, w nieoczekiwanych okolicznościach. Dokumenty w takiej formie sporządza się jedynie w sytuacji, kiedy niemożliwe jest przygotowanie testamentu zwykłego. Ich ważność obowiązuje jedynie w konkretnie określonych przypadkach i jest ograniczona w czasie. Zaliczamy do nich:

  • testament podróżny,

  • testament ustny,

  • testament wojskowy.

Testament podróżny

Testament w takiej formie sporządzany jest na polskim statku powietrznym lub morskim. Polega na złożeniu oświadczenia ostatniej woli przez spadkodawcę wobec dowódcy statku lub jego zastępcy w obecności dwóch świadków.

Testament wojskowy

Najczęściej sporządzany jest w czasie mobilizacji lub wojny. Szczegółowe warunki aktu określa rozporządzeni Ministra Obrony Narodowej.

Testament ustny

Sporządzany jest, gdy zachodzi obawa rychłej śmierci spadkodawcy, wtedy wygłasza on swoją ostatnią wolę w obecności trzech świadków. Następnie jeden ze świadków lub osoba trzecia spisuje treść wygłoszoną przez testatora. Dokument powinien być opatrzony podpisami świadków i testatora oraz zawierać informacje o miejscu i dacie jego sporządzenia.

Zakład Pogrzebowy – Pogotowie Pogrzebowe

Infolinia Pogotowie Pogrzebowe działa również na terenie całej Polski. Sprawdź jakie zakłady pogrzebowe współpracują z nami na terenie Twojego miasta – Pogotowie Pogrzebowe.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy