Nowy numer 38/2021 Archiwum

Sondaż: Wzrosło poparcie dla PiS i Konfederacji, duży spadek KO

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, zwycięstwo odniosłoby Prawo i Sprawiedliwość, a przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego nad drugą KO wzrosła porównaniu z sierpniem.

W nowym Sejmie znalazłoby się sześć ugrupowań politycznych. Prócz PiS byłyby to KO, Polska 2050, Konfederacja, Lewica i PSL. Badanie przeprowadziła na zlecenie Wirtualnej Polski pracownia United Surveys.

PiS umocnił swoją pozycję w porównaniu z poprzednim miesiącem i to w dwóch wymiarach: wzrostu własnego poparcia (o 2,2 pkt proc. do 36,4 proc.) i spadku poparcia społecznego dla głównych rywali.

Drugie miejsce zajmuje KO, jednak jej wynik - 22,3 proc. poparcia to spadek aż o 5,3 pkt. proc. w porównaniu z sierpniem. Oznacza to zwiększenie dystansu do PiS aż o 7,5 pkt. proc. miesiąc do miesiąca.

Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni, która również osłabła w ostatnim okresie badawczym. Obecnie ma poparcie 9,2 proc. (spadek o 0,8 pkt. proc.)- pierwszy raz od dawna poniżej 10 proc.

Kolejne miejsca przypadły Konfederacji z wynikiem 8,8 proc. (która odnotowała wzrost o 2,9 pkt. proc.)), Lewica (nieznaczny spadek o 0,1 pkt proc. do 6,8 proc.) i PSL (5,2 proc. w porównaniu z 5 proc. w sierpniu).

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 10 września 2021 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama