GN 37/2021 Archiwum

Internet na wakacjach: jak zadbać o stabilność łącza?

Sezon urlopowy sprzyja wyjazdom na wakacje, podczas których możemy mieć problem ze stabilnością i bezpieczeństwem łącza internetowego. Chociaż w idealnym świecie wakacje powinny równać się odpoczynkowi również od internetu, to w praktyce często jest to niemożliwe. Jak zadbać o stabilność łącza podczas wyjazdu na wakacje? Podpowiadamy!

Jak korzystać z internetu na wakacjach? 

Na wyjazd zazwyczaj zabieramy ze sobą smartfon, a także ewentualnie tablet, który dzięki większemu ekranowi jest znacznie wygodniejszą opcją np. do oglądania filmów czy seriali podczas wakacyjnych wojaży. Internet na wakacjach często jest nam niezbędny – nie tylko do nadrabiania serialowych zaległości na Netfliksie, ale również do komunikowania się z bliskimi i wysyłania im zdjęć bajecznych widoków czy też do wrzucania na Instagram zdjęć ze swojej wymarzonej wycieczki. Podczas wyjazdów wakacyjnych często chcemy zachować łączność ze światem, śledzić bieżące wydarzenia, a także od czasu do czasu… sprawdzić firmową pocztę. W przypadku wakacyjnych wyjazdów zdecydowanie najlepszą opcją jest korzystanie z danych mobilnych, udostępnianych przez naszego operatora sieci komórkowej. Możemy też wyposażyć się w internet mobilny, który jest świetną opcją dla osób wybierających się na dłuższe wakacje. 

Internet z krótką umową na wakacje 

Nie zawsze wakacje wiążą się z tygodniowym lub 2-tygodniowym wyjazdem zagranicznym. Niekiedy – zwłaszcza przy coraz większej popularności pracy zdalnej -  zmieniamy miejsce zamieszkania na okres letni. Zamiast miasta, wybieramy wieś i cieszymy się bliskością natury. Brzmi sielsko? Niestety takie rozwiązanie może wiązać się z przynajmniej jedną poważną przeszkodą – wolnym i niestabilnym łączem internetowym, które może znacznie utrudniać nam codzienne wykonywanie obowiązków zawodowych. W takiej sytuacji warto rozważyć założenie internetu stacjonarnego, na który często jednak musimy podpisać długoterminową umowę. W takiej sytuacji ratuje nas internet i telewizja od UPC, dzięki której zyskamy szybkie, stabilne i bezpieczne łącze internetowe z dekoderem 4K lub dekoderem Horizon (w zależności od wybranej opcji). 

Zasady korzystania z internetu na wakacjach 

Korzystanie z internetu podczas podróży i na wakacjach – zwłaszcza za pośrednictwem sieci publicznej, może wiązać się z wieloma potencjalnymi niebezpieczeństwami. Dlatego też, surfując po internecie na wakacjach, warto pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach: 

  1. Regularnie aktualizujmy oprogramowanie na swoim telefonie i tablecie. Jest to niezwykle istotny punkt, ponieważ firmy produkujące takie oprogramowania jak np. Android czy iOS, stale pracują nad podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa. Jeśli nie stosujemy się do tej zasady, to jesteśmy zdecydowanie łatwiejszym celem ataków hakerskich.

  2. Jeśli korzystamy z sieci publicznej, to nie logujmy się na swoją pocztę, media społecznościowe czy, tym bardziej, konto bankowe. Nie jest to rekomendowane, nawet wtedy, gdy sieć, z której korzystamy uznawana jest za bezpieczną. 

  3. Postarajmy się nie korzystać ze sprzętów w kafejkach internetowych, a jeśli już musimy, to najlepiej nie podawajmy wtedy żadnych ważnych danych i nie logujmy się na swoje prywatne konta (nawet na mediach społecznościowych). 

  4. Jeśli podczas wakacji musimy od czasu do czasu przysiąść do pracy, warto w takim przypadku korzystać z sieci VPN. To zabezpieczenie umożliwia na bezpieczne połączenie pomiędzy dwoma różnymi sieciami. Z powodzeniem mogą korzystać z niego także osoby indywidualne.

  5. Przed wyjazdem warto zabezpieczyć wszystkie swoje konta – pocztę elektroniczną, konto bankowe, media społecznościowe itp. – unikalnym hasłem, najlepiej kombinacją małych i dużych znaków, w tym cyfr, liter i znaków specjalnych. Oprócz tego warto utworzyć kopię zapasową swoich danych, a także zaszyfrować wszystkie swoje hasła. Jeśli już musimy korzystać z elektronicznej bankowości podczas wyjazdu, to najlepiej postawić na dedykowane aplikacje konkretnego banku, które są bezpieczniejszą opcją niż logowanie się do konta bankowego z poziomu przeglądarki.  

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama