Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Obrońca Lwowa

Zakonnik w brunatnym habicie ukazuje się na niebie. Klęczy na chmurze z rękoma wzniesionymi do góry. Jego głowę rozświetla aureola. Ten widok zaskakuje wodzów kozacko-tatarskiej armii.

Obraz ilustruje legendę, którą opisał znany dziewiętnastowieczny historyk Ludwik Kubala w swej książce „Oblężenie Lwowa w roku 1648”. W pierwszej fazie powstania kozackiego na Ukrainie wojska Bohdana Chmielnickiego pokonały armię polską pod Żółtymi Wodami, Korsuniem i Piławcami. Zwycięska armia kozacka, wspierana przez posiłki tatarskie pod wodzą Tuhaj-beja, kontynuowała ofensywę, aż dotarła pod Lwów. Miasta jednak nie zdobyła. Jak pisał Ludwik Kubala, „ten niespodziewany odwrót nieprzyjaciela, a z nim ocalenie miasta, przypisywano cudowi i opowiadano, że Chmielnicki i Tuhaj-bej ujrzeli w chmurach wieczornych nad klasztorem Bernardynów postać zakonnika klęczącego z wzniesionymi rękami i widokiem tym przestraszeni dali znak do odwrotu. OO. Bernardyni uznali, że to był błogosławiony Jan z Dukli; toteż po opuszczeniu Lwowa przez kozaków całe miasto udało się do grobu jego z procesyją, złożyło na jego grobie koronę, a w następnym roku wystawiło przed kościołem Bernardynów kolumnę, która do dziś dnia istnieje. Na szczycie tejże znajduje się postać Jana z Dukli w takiej postawie, jak go wówczas w chmurach widziano”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy