Nowy numer 30/2021 Archiwum

Japonia: Sąd Najwyższy odrzucił skargę osób, które chciały zachować własne nazwiska po ślubie

XIX-wieczne prawo nie precyzuje, który z małżonków powinien zmienić nazwisko, ale większość kobiet przyjmuje nazwisko męża.

Japoński Sąd Najwyższy odrzucił w środę skargę osób z trzech par, które chciały zachować własne nazwiska po ślubie. Sąd orzekł, że przepisy stanowiące, iż pary muszą wybrać jedno nazwisko rodowe, są zgodne z konstytucją – podały lokalne media.

Autorzy skargi argumentowali, że przepisy te są dyskryminujące, wskazując na rosnące poparcie społeczne dla umożliwienia małżonkom używania różnych nazwisk.

To nie pierwszy raz, gdy w Japonii pojawia się debata w tej sprawie. W 2015 roku Sąd Najwyższy odrzucił podobny pozew, złożony przez pięciu powodów, którzy chcieli ułatwić kobietom zachowanie ich panieńskich nazwisk.

XIX-wieczne prawo nie precyzuje, który z małżonków powinien zmienić nazwisko, ale przytłaczająca większość kobiet przyjmuje nazwisko męża. Wiele kobiet, ekspertów ds. równouprawnienia płci, a nawet komisja ONZ nazwały te przepisy przestarzałymi i wezwały do ich zmiany.

Kwestia nazwisk stała się gorącym tematem wśród polityków, gdy w zeszłym roku Yoshihide Suga zastąpił na stanowisku premiera Shinzo Abego, który ma bardziej konserwatywne poglądy w tej kwestii.

Podczas gdy część deputowanych z koalicji rządzącej popiera umożliwienie osób w związkach małżeńskich decydowania o tym, jakie nazwiska będą nosić, konserwatywne skrzydło rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) sprzeciwia się temu, twierdząc, że taki krok zniszczy jedność rodziny i będzie sprzeczny z tradycją - podaje portal telewizji CNN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama