Nowy numer 30/2021 Archiwum

Prezydent Węgier Janos Ader podpisał ustawę antypedofilską

Prezydent Węgier Janos Ader podpisał w środę ustawę antypedofilską, zakazującą m.in. propagowania homoseksualizmu w szkołach. Szef państwa uznał, że nie ogranicza ona praw osób powyżej 18. roku życia.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej prezydent ocenił, że wbrew opiniom, które pojawiały się w prasie, ustawa nie zawiera żadnych zapisów ograniczających prawa osób powyżej 18. roku życia. "Ustawa nie zawiera żadnych zapisów dotyczących tego, kto z kim i jak żyje, kto ma jaką tożsamość seksualną i jak ktoś jako osoba dorosła zmienia swą płeć" - oświadczył Ader.

Według niego ustawa nie narusza też prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Jednocześnie jednak zapisy ustawy w celu chronienia nieletnich zakazują dostępności treści popularyzujących pornografię, homoseksualizm i zmianę płci - ocenił prezydent Węgier.

Ustawa została przyjęta w zeszłym tygodniu głosami rządzących partii Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej oraz nacjonalistycznego Jobbiku. Inne partie opozycyjne zbojkotowały głosowanie. Krytycy, w tym organizacje pozarządowe, zarzucali ustawie m.in., że rozmywa różnicę między pedofilią i homoseksualizmem.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła w środę ustawę jako "hańbę" i "naruszenie podstawowych wartości UE". Zapowiedziała, że KE podejmie działania przeciwko ustawie.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama