Nowy numer 30/2021 Archiwum

Jak wyglądałby Jezus, gdyby ktoś Mu zrobił zdjęcie?

Odpowiedź być może kryje się w twórczości holenderskiego artysty Basa Uterwijka, który wykorzystuje nowoczesną technologię do tworzenia niezwykle realistycznych portretów postaci historycznych i nie tylko.

Pewnie zdarzyło nam się czasem zastanowić, jak wyglądał Jezus. Oczywiście mamy mnóstwo przedstawień w sztuce, ale co by było, gdyby ktoś chciał Mu zrobić zdjęcie. Jaka byłaby Jego twarz? Nie powiem zaintrygował mnie zeszłoroczny wpis "ACI Stampa" o holenderskim artyście, który wykorzystuje nowoczesną technologię do tworzenia realistycznych portretów w stylu fotograficznym znanych postaci przedstawionych tylko na obrazach lub w rzeźbie. Wśród różnych postaci udało mu się przedstawić np. Statuę Wolności czy Dawida Michała Anioła.

Bas Uterwijk stworzył ponad 50 obrazów. Artysta wykorzystuje Artbreeder - oprogramowania do "głębokiego uczenia się", które może tworzyć realistyczne obrazy od podstaw lub na podstawie kompozycji różnych portretów.

- Pracuję nad wieloma obrazami w tym samym czasie, czasami zostawiając je na kilka tygodni, by zająć się nimi później, gdy mam nową inspirację lub natknę się na dodatkowy materiał źródłowy - wspomina w wywiadzie dla "Daily Mail" - Staram się prowadzić oprogramowanie w kierunku wiarygodnego wyniku. Myślę o mojej pracy bardziej jako o artystycznych interpretacjach niż o naukowo lub historycznie dokładnych obrazach - wyjaśnił artysta.

Celem projektu jest osiągnięcie niemal idealnego fotorealizmu przy jednoczesnym zachowaniu wierności wizerunkowi osoby, a także nadanie im ciekawej ekspresji.

Część jego portretów można zobaczyć TUTAJ

Poniżej próba przedstawienia Jezusa. 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama