Nowy numer 17/2024 Archiwum

Geniusz ze Lwowa

Film „Geniusze” w reżyserii Thora Kleina przybliża postać wybitnego, a mało znanego polskiego matematyka Stanisława Ulama.

Nazwiska wielu naukowców uczestniczących w Projekcie Manhattan, który miał doprowadzić do skonstruowania broni nuklearnej, są bardziej znane niż postać Stanisława Ulama. Przyczyną może być fakt, że nie był fizykiem, jak większość pracujących w Los Alamos uczonych, ale matematykiem. Ulam był Polakiem pochodzenia żydowskiego, a jego udział w sukcesie projektu był równie ważny jak innych naukowców, a w pewnych aspektach nawet kluczowy. „Geniusze”, zrealizowany w polsko-niemiecko-angielskiej koprodukcji film Thora Kleina, przybliża postać uczonego, a jego scenariusz został w znacznej mierze oparty na wydanej również w Polsce autobiografii głównego bohatera pt. „Przygody matematyka”.

Dostępne jest 28% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza