Nowy numer 24/2021 Archiwum

Soczewki kontaktowe – poznaj ich rodzaje według podziału na długość użytkowania

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia ponad 250 mln ludzi na świecie ma istotne problemy ze wzrokiem. Nieleczone zaburzenia widzenia zdecydowanie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Na szczęście niedoskonałości optyczne możemy dziś z powodzeniem korygować. Współczesna okulistyka oferuje co najmniej kilka sposobów na poprawę wzroku bez konieczności przeprowadzania zabiegu chirurgicznego. Podstawową metodą jest zakładanie odpowiednio dobranych okularów korekcyjnych. Coraz więcej osób posiadających wadę wzroku decyduje się jednak na noszenie soczewek kontaktowych.

Rynek optyczny oferuje obecnie ogromny wybór soczewek. Aby wybrać optymalne rozwiązanie dla siebie warto poznać różne kryteria ich podziału. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak klasyfikujemy soczewki ze względu na czas ich noszenia.

 

Soczewki jednorazowe

Podstawowym sposobem klasyfikacji szkieł kontaktowych ze względu na czas ich użytkowania jest podział na produkty jednorazowe oraz wielokrotnego użytku. Soczewki jednorazowe, zgodnie z ich nazwą, są przeznaczone do użytku jednorazowego. Parę takich szkieł możemy założyć tylko jeden raz – po wyjęciu ich z oka należy je natychmiast wyrzucić. Wymienianie soczewek codziennie jest najbardziej higieniczne, nie wymaga też stosowania się do restrykcyjnych zasad pielęgnacji szkieł kontaktowych. Szkła jednorazowe stanowią idealny wybór dla osób, które nie chcą na stałe rezygnować z okularów korekcyjnych, a soczewki są im potrzebne jedynie do użytku okazjonalnego. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku wyjść na basen, imprezę czy ważną uroczystość.

Soczewki dwutygodniowe

Alternatywą dla soczewek jednorazowych są szkła kontaktowe wielokrotnego użytku. Producenci oferują nam rozmaite warianty takich soczewek, m.in. wersje dwutygodniowe, miesięczne i kwartalne. W przypadku szkieł kontaktowych wielokrotnego użytku kluczowe znaczenie ma przestrzeganie odpowiednich zasad higieny. Po zdjęciu soczewek z oczu należy zdezynfekować je w płynie pielęgnacyjnym, a po każdym dniu użytkowania umieścić je na noc w specjalnym pojemniku na soczewki. Szkła kontaktowe dwutygodniowe to idealna opcja dla tych, którzy nie zdecydowali się na korekcję soczewkami jednorazowymi. Takie soczewki wymienia się regularnie co 14 dni. Nawet jeżeli od chwili otwarcia opakowania mieliśmy je na oczach tylko dwa czy trzy razy, po 14 dniach musimy wymienić je na nowe. Soczewki dwutygodniowe pozwalają dbać o wzrok w sposób komfortowy i bezpieczny dla oczu. Takie szkła są produktem najnowszej generacji, stanowiącym idealny kompromis dla osób poszukujących soczewek tańszych niż wersje jednodniowe, a wygodniejszych niż np. szkła miesięczne. Bogaty wybór oryginalnych soczewek dwutygodniowych firm o uznanej pozycji na rynku znajdziesz na stronie: https://www.alesoczewki.com/soczewki-dwutygodniowe.

Soczewki miesięczne

Soczewki kontaktowe – poznaj ich rodzaje według podziału na długość użytkowania

Doskonałym wariantem soczewek dla stałych użytkowników są szkła kontaktowe miesięczne. Są to jedne z najchętniej kupowanych soczewek kontaktowych. Z takich soczewek możemy korzystać przez okrągły miesiąc (30 dni) – pamiętając, by po każdym użyciu oczyścić je w specjalnym płynie. Podobnie jak w przypadku soczewek dwutygodniowych, czas użytkowania szkieł miesięcznych liczy się od chwili otwarcia opakowania. Niektóre wersje soczewek miesięcznych mogą być noszone w trybie przedłużonym, tzn. bez zdejmowania ich na noc. Oznacza to, że takie soczewki możemy mieć na oczach przez cały dzień i noc: nawet jeśli zapomnisz wyjąć je przed spaniem, nie będzie to stanowić problemu. Na rynku dostępne są soczewki miesięczne wykonane z materiałów najnowszej generacji. Zdecydowana większość szkieł 30-dniowych to nowoczesne soczewki silikonowo-hydrożelowe (kupisz je na przykład tutaj: https://www.alesoczewki.com/soczewki-miesieczne), gwarantujące najwyższy komfort użytkowania.

Soczewki kwartalne

Omawiając różne rodzaje szkieł kontaktowych nie sposób nie wspomnieć o świetnym wynalazku, jakim bez wątpienia są soczewki kwartalne. Mogą z nich korzystać zarówno osoby borykające się z krótkowzrocznością, jak i te zmagające się z dalekowzrocznością. Soczewki kwartalne to doskonałe rozwiązanie dla osób oszczędnych, ponieważ jedna para takich szkieł może być używana aż przez 90 dni (czas liczymy oczywiście od momentu otwarcia). Soczewki kwartalne są przeznaczone do noszenia w trybie dziennym: przed pójściem spać należy je zdjąć. Jest to konieczne aby oczy mogły przez noc odpocząć.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama