Nowy Numer 16/2024 Archiwum

W najnowszym Gościu: bezpłatny dodatek

a w nim medytacje i modlitwy oparte na wszystkich wezwaniach z Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Gość Niedzielny 21/2021
Gość Niedzielny

 

A także:

Temat „Gościa”: Polski Ład [Bogumił Łoziński, Andrzej Grajewski]

15 maja Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło „Polski Ład” – długo zapowiadany system reform. Propozycje zawartych w nim rozwiązań szybko zyskały swoich zwolenników i przeciwników. Bogumił Łoziński analizuje zapowiadane zmiany, skupiając się na sytuacji klasy średniej, do której – według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego – należy ponad połowa Polaków. Instrumenty proponowane przez rząd mają na celu powiększenie tej grupy. Andrzej Grajewski rozmawia z Marcinem Roszkowskim, prezesem Instytutu Jagiellońskiego, który krytycznie ocenia wiele z rządowych propozycji.

 

Serce w centrum [Ks. Dariusz Dąbrowski COr]

Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa nie jest pobożną praktyką z dawnych czasów. Dziś, może nawet bardziej niż przed wiekami, nadaje ono sens i cierpieniu, i życiu współczesnego człowieka. Ks. Dariusz Dąbrowski przybliża genezę kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa i obietnice dla Jego czcicieli, które Jezus przekazał św. Małgorzacie Alacoque. Jednocześnie zwraca uwagę, że nie możemy zatrzymywać się tylko na określonych formach modlitewnych. „Jak wszystkie praktyki pobożnościowe, także to nabożeństwo może zostać zbanalizowane, jeśli sprowadzimy je tylko do praktyki spowiedzi pierwszopiątkowej (pomijając Komunię św. wynagradzającą) czy odmówienia przypisanych modlitw. Sercem tego „wielkiego systemu słonecznego” jest miłość, która ma promieniować na wszystkie obszary życia” – podkreśla autor. Do każdego egzemplarza tygodnika załączony jest dodatek – medytacje do wszystkich wezwań Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Testament prymasa Wyszyńskiego [Ewa K. Czaczkowska]

W piątek mija 40 rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia. Kardynał Stefan Wyszyński, umierając w 81. roku życia i 33. prymasostwa, nie zostawił testamentu duszpasterskiego czy programu działania, bo – jak tłumaczył podczas ostatniego spotkania Rady Głównej Episkopatu Polski 22 maja – jego następca musi „rozeznawać sytuację Polski i Kościoła z dnia na dzień i stosownie do tego układać program pracy”. Nie zostawił programu na bliską, jakże wówczas, w maju 1981 roku, niepewną przyszłość Polski, ale przecież zostawił po sobie ogromne duchowe dziedzictwo, które jest dla nas swoistym testamentem – wskazówką i wyzwaniem, nie ograniczonym w realizacji czasem i okolicznościami. Ewa K. Czaczkowska wskazuje najważniejsze punkty „niespisanego testamentu” Prymasa, które nie straciły na swojej aktualności.

 

Mądrze i roztropnie [ks. Adam Pawlaszczyk]

Do rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego nawiązuje też w rozmowie „Gościa” ks. Adam Pawlaszczyk, który o życiowe wybory, szkolną katechezę i uniwersytet, któremu patronuje Prymas Tysiąclecia, pyta ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. „Cieszę się, że to on [Prymas] jest patronem, bo to była wybitna postać pod każdym względem. I święty człowiek. Tylko go naśladować! Już samo to, że nazywamy go Prymasem Tysiąclecia, wskazuje, że przez tysiąc lat tylko jeden był tak wybitny. I do dzisiaj ma wiele światu i Kościołowi do powiedzenia. Nie jako polityk, czy przywódca Kościoła, ale właśnie jako święty. A został świętym nie dlatego, że był prymasem, biskupem, księdzem, lecz dlatego, że heroicznie praktykował cnoty” – mówi ks. Czekalski.

 

Dostęp do jasności niedostępnej [Franciszek Kucharczak]

Jak uwierzyć, że jeden Bóg to Ojciec, Syn i Duch Święty? Jedną z pierwszych rzeczy, jakie katecheci wkładają w głowę uczniom, jest prawda o Trójcy Przenajświętszej. – Nie ma trzech bogów, jest jeden Bóg w trzech Osobach – powtarzają wielokrotnie, aż do utrwalenia tej wiedzy w świadomości dzieci. To ważne, bo to wiedza podstawowa, bez której przyjęcia nie ma mowy o wierze chrześcijańskiej. Skąd jednak wiemy, że w jedynym Bogu istnieją trzy Osoby? Franciszek Kucharczak przybliża teologiczne rozumienie tajemnicy Trójcy Świętej.

 

Skazani za polskość [Barbara Gruszka-Zych]

Polskie małżeństwo dziennikarzy z Białorusi, Iness Todryk-Pisalnik i Andrzej Pisalnik, w rozmowie z Barbarą Gruszką-Zych opowiada o swej ucieczce z tego kraju, o reżimie i nadziei. Popełnionym przez nich „przestępstwem” było pielęgnowanie polskich tradycji i pamięci historycznej. Po zatrzymaniu członków Związku Polaków na Białorusi im również groziło aresztowanie – wtedy ich 11-letni syn trafiłby do domu dziecka. Podjęli więc trudną decyzję o pozostawieniu całego dobytku i przeprowadzce do Polski.

 

Integrują i bronią [Jakub Jałowiczor]

Ochotnicza Straż Pożarna jest ruchem społecznym, być może największym na polskiej prowincji. Ochotnicy często pierwsi pojawiają się na miejscu zdarzenia i opuszczają je ostatni. Choć OSP istnieją od ponad 100 lat, nie doczekały się jeszcze osobnej ustawy, regulującej ich działania. Teraz ma się to zmienić – projekt ustawy zakłada kilka zmian w organizacji ochotniczych jednostek. Czy reforma jest konieczna i jak oceniają ją strażacy?

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy