Nowy numer 19/2021 Archiwum

Praca w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech - gdzie szukać ofert pracy?

Praca opiekunki w obecnych czasach jest niezwykle opłacalna. Faktem jest, że społeczeństwo nosi miano starzejącego się, co równocześnie wiąże się z ograniczeniami fizycznymi. Osoby starsze nie są w stanie same wykonać wielu codziennych czynności i z tego powodu potrzebują pomocy - niemalże 24h. W praktyce nie jest to praca tak bardzo wyczerpująca, jak niektórym się wydaje. Osoby starsze są na różnych poziomach samodzielności i nie zawsze opieka wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym. Poniższy artykuł pokaże ci, że ta praca jest zawodem przyszłości, który zagwarantuje ci pewną i stabilną pracę.

Praca dla opiekunek w Niemczech - predyspozycje

Najczęstszym kierunkiem wyjazdów w roli opiekunki osób starszych są Niemcy. Okazuje się, że na rynku niemieckim panuje ogromny deficyt osób, które byłyby chętne do pracy w tym zawodzie. Nie jest to też praca dla każdego, gdyż trzeba mieć w sobie duże pokłady empatii i chęci pomocy drugiej osobie. Satysfakcja z pomocy innym jest nieocenionym profitem wiążącym się z tym fachem.

Oczywiście idealny kandydat na to stanowisko powinien mieć doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, ale niekoniecznie. Okazuje się, że firmy pośredniczące dysponują kadrą, która przeprowadza szkolenia, co w efekcie bardzo dobrze przygotowuje kandydata do zawodu opiekuna osób starszych. Najczęściej są to kobiety, ale mężczyźni również są mile widziani. Niekiedy osoba starsza czy też jej rodzina wymaga opiekunki płci żeńskiej - wynika to wyłącznie z indywidualnych preferencji.

Okazuje się, że opieka osób starszych, tak naprawdę jest skierowana do każdego chętnego, który charakteryzuje się wyżej wymienionymi cechami oraz wykazuje predyspozycje zawodowe idące w tym kierunku.

Bezpieczny wyjazd - tylko we współpracy ze sprawdzoną agencją

Z racji tego, że rekrutacja bezpośrednio u pracodawcy mogłaby być nieco kłopotliwa, powstało mnóstwo agencji pracy na rynku, które pełnią funkcję pośredniczącą. Niesie to za sobą bardzo dużo zalet. Stając przed wyborem takiej agencji staraj się wybrać taką, która jest już od co najmniej kilku lat na rynku oraz opinie na jej temat są w większości pozytywne. Aby zapoznać się z zasadami rekrutacji panującymi w takich agencjach, wystarczy wejść na stronę internetową jednej z nich np. tutaj → https://www.aterima-med.pl

Warunki zatrudnienia są bardzo klarowne. a proces rekrutacji przebiega bardzo sprawnie - z uwagi na fakt, że przeprowadzają je doświadczeni rekruterzy. Istnieje również możliwość przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej drogą online.

Agencja pracy zawsze oferuje opiekę koordynatora w Niemczech, więc w razie jakiś komplikacji można w ten sposób uzyskać szybką pomoc. Koszt podróży pokrywa agencja, w obie strony. Opiekunki osób starszych mogą liczyć na dodatkowy pakiet ubezpieczeń. Przez cały okres pobytu mają wsparcie merytoryczne wykwalifikowanej kadry. Jeżeli opiekunka nie zna zbyt dobrze języka niemieckiego, to może również skorzystać z pomocy lektora, który pomoże jej osiągnąć komunikatywne władanie językiem obcym. Oczywiście to, co bardzo istotne, czyli kwestie finansowe. Zarobki są na bardzo wysokim poziomie -sięgają nawet 8 tysięcy złotych miesięcznie! W Polsce zarobki na takim poziomie w opiece osób starszych, są nieosiągalne i też przez to rynek niemiecki, jest bardzo atrakcyjny dla osób trudniących się opieką.

Opiekunka osób starszych - obowiązki, miejsce pracy

Opiekunka mieszka razem z osobą, którą się opiekuje. W nielicznych przypadkach musi dojeżdżać do osoby starszej, gdyż jej miejsce pobytu znajduje się w pewnej odległości od miejsca jej pracy. Warunki mieszkaniowe są na bardzo wysokim poziomie. Są to również zweryfikowane miejsca pracy, więc nie ma szans na złe traktowanie czy nieludzkie warunki, w których musiałaby mieszkać opiekunka.

Do obowiązków opiekunki osoby starszej należy pomoc w codziennych czynnościach, lecz nie wykonują czynności medycznych, jak np. pomiar glukozy - za to odpowiedzialne są pielęgniarki. Co do pomocy przy codziennych czynnościach, to należy do nich pomoc w poruszaniu się, podaniu jedzenia oraz picia, sprzątaniu, ale też dotrzymania towarzystwa starszej osobie.

Praca w charakterze opiekunki daje sporo satysfakcji, a przy okazji gwarantuje godne warunki płacowe. Oczywiście jest to legalna praca związana z odprowadzeniem składek emerytalnych. Poza tym jest to doskonała okazja do podszlifowania języka niemieckiego.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama