Nowy numer 13/2024 Archiwum

Prześladowani

W czasie II wojny światowej 2804 polskich duchownych poniosło męczeńską śmierć. Ponad 70 proc. z nich stanowili kapłani diecezjalni.

Wielu księży zostało uwięzionych, znosząc upokorzenia, razy i złe traktowanie. Pewna ich liczba została wywieziona do Niemiec. Inni zostali zatrzymani w obozach koncentracyjnych. Nierzadko widuje się księży w grupach ludzi przymuszanych do pracy w polu. Niektórych zamykano na noc w chlewikach, barbarzyńsko bito, inni znosili tortury – pisał kard. August Hlond na początku 1940 r. Wówczas skala prześladowań polskiego duchowieństwa nie była jeszcze do końca znana. Dzisiaj wiemy, że w niektórych regionach kraju aresztowano, rozstrzelano lub wysiedlono nawet 90 proc. księży.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w Akademickim Radiu UL Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracował z kwartalnikiem „Fronda Lux”, „Teologią Polityczną Co Miesiąc”, portalami plasterlodzki.pl i bosko.pl. Publikował także w miesięczniku „Koncept”. Interesuje się muzyką i szeroko pojętą kulturą. Jego Obszar specjalizacji to kultura, sprawy społeczno-polityczne, tematyka światopoglądowa, media.

Kontakt:
maciej.kalbarczyk@gosc.pl
Więcej artykułów Macieja Kalbarczyka