Nowy numer 18/2021 Archiwum

Odmiana nazwisk na zaproszeniach - z tym poradnikiem to łatwe!

Jeśli czeka Cię wypisywanie zaproszeń, sprawdź poniższe wskazówki. Mogą one rozwiać wątpliwości w kwestii odmiany nazwisk polskich i obcojęzycznych, a także innych, często sprawiających problemy zagadnień.

Wypisywanie zaproszeń tylko z pozoru jest rzeczą prostą. Podczas ich przygotowywania na jaw często wychodzą wątpliwości związane z kwestiami savoir-vivre. Kto pierwszy - kobieta czy mężczyzna, młodszy czy starszy? I czy wspomnieć osobę towarzyszącą? Najczęstszym problemem jest jednak odmiana nazwisk. W przypadku języka polskiego nie jest ona tak oczywista, jak w innych językach ze względu na istnieje różnych końcówek w wersji damskiej i męskiej. Z tego względu wypisywanie zaproszeń często wiąże się z wątpliwościami w kontekście poprawności językowej.

Poradnik, który przygotowaliśmy, pomoże ci zrozumieć, jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach - nie tylko polskie, ale również zagraniczne.

Zacznijmy od najważniejszej kwestii - czy należy odmieniać nazwiska w języku polskim? Odpowiedź jest jednoznaczna - tak, należy robić to zawsze, gdy jest to możliwe. Mowa tutaj zarówno o polskich, jak i zagranicznych nazwiskach, których odmianę również należy zweryfikować.

Zaproszenie ślubne wycinane laserowo

 

Odmiana polskich nazwisk - jak prawidłowo wypisać zaproszenia ślubne?

Polskie nazwiska męskie i żeńskie mają różne wersje odmiany. W przypadku nazwisk męskich nie ma wątpliwości - odmieniać należy je zawsze. Żeńskie nazwiska mogą sprawić ci więcej kłopotu. Jak celnie objaśnia na blogu marka artMA:

W przypadku nazwisk damskich sprawa nieco się komplikuje. O ile odmienia się bowiem nazwiska z końcówką „-ska”, „-cka”, czy „-la”, tych bezosobowych – już nie. Dla przykładu – oczywiste jest, że należy dodać końcówki fleksyjne takim nazwiskom jak Kowalska, Małecka czy Kubala. Podobnie jest z końcówkami „-dzka”, „-owa”, czy „-ewa”.

Co zrobić w przypadku nazwisk przymiotnikowych? Tu należy zwrócić uwagę na końcówkę w formie bez odmiany. Jeśli jest ona męska (jak na przykład Ewa Chudy), nie należy jej odmieniać w przypadku kobiecych nazwisk. Jeśli żeńska (Ewa Chuda), odmiana jest wymagana.

Natomiast już w przypadku nazwiska Nowak, Wójcik czy Kowalczyk, czy innych podobnych, należy zrezygnować z odmiany. Na zaproszeniu ślubnym powinno się więc użyć niedeklinowanej formy – niezależnie od przypadku, przez który odmieniamy imię”.

Warto pamiętać, że nazwiska żeńskie i męskie należy odmieniać zarówno w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej.

Jak odmieniać nazwiska zagraniczne?

W przypadku nazwisk zagranicznych powinien istnieć jakiś wzorzec, do którego można dopasować odmianę. Kiedy zastosować apostrof? Wystarczy wymówić nazwisko głośno - jeśli po odmianie wypowiada się go w taki sam sposób, jak w zapisie (tj. żadna głoska nie jest „zjadana”), nie ma konieczności użycia apostrofu. Jeśli jest - jak na przykład „Barry – Barry'ego” - apostrof będzie konieczny.

Zaproszenia ślubne z piktogramem

Jak wpisywać dzieci na zaproszeniach ślubnych?

Dzieci wymienia się na zaproszeniu po rodzicach. Istnieją dwie metody ich wpisywania. Można wymienić je po kolei, po wspomnieniu rodziców, czyli:

Annę, Jana, Małgorzatę i Pawła Nowaków (przy czym Małgorzata i Paweł to dzieci)

lub

Annę i Jana Nowaków z dziećmi

Niewymienienie dzieci z imienia nie będzie stanowić faux-pas, zwłaszcza jeśli są one małe. W przypadku starszych dzieci - zwłaszcza nastolatków - dobrze jednak postawić na pierwsze rozwiązanie.

Tekst na zaproszenie ślubne - jak wypisać?

Eleganckie zaproszenia ślubne powinny pięknie się prezentować, jednak ich treść jest równie ważna - ma przecież w sposób klarowny przekazywać istotne informacje. Jeśli zdecydowałeś się na zaproszenia ślubne jednokartkowe, to tekst powinien być przede wszystkim zwięzły i dobrze przemyślany. Zastosowanie gotowych formuł, które uzupełnisz o odpowiednie dane, może być więc najwygodniejszym rozwiązaniem.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama