O leczeniu chorych na COVID-19, wyborach i potrzebie uśmiechu opowiada dr Szymon Skoczyński.
Barbara Gruszka-Zych: Kiedy idzie Pan do swoich chorych na COVID-19 pacjentów, nie boi się Pan zarażenia?
Dr Szymon Skoczyński: Niedawno przyszło mi do głowy, że można porównać pracę lekarza podczas pandemii do bycia żołnierzem w czasie wojny. Niektórzy z walczących dezerterują, ale to mniejszość. Większość nie myśli o sobie, ale wykonuje swoje zadania. Kiedy zaczęła się epidemia, spodziewałem się, że zachoruję, ale nie potrafiłbym zrezygnować z aktywności zawodowej. Leczenie to moja misja, a pandemia to czas próby.
Niestety, przewidywania się sprawdziły. Trafił Pan nawet do szpitala jako pacjent.
Byłem w nim kilkanaście dni. Podobnie jak większość chorych do ostatniej chwili zwlekałem. Teraz, kiedy konsultuję pacjentów, u których pojawiają się symptomy niewydolności oddychania, radzę im, żeby nie odwlekali decyzji o hospitalizacji.
Bardzo źle się Pan wtedy czuł?
Opiszę to obrazowo – gdy byłem już ciężko chory, miałem problem, żeby wejść na pierwsze piętro swojego domu. A dwa tygodnie wcześniej bez przygotowania przebiegłem półmaraton.
Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej?
Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.
Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych