Nowy numer 11/2024 Archiwum

Do roboty!

Pan Bóg umieścił człowieka w ogrodzie, a nie w fabryce. Dopiero dziś dostrzegam owoce modlitw sprzed dekady. Duch Święty nie jest kurierem DHL.

Dopiero dziś widzę owoce modlitw sprzed dekady. Wówczas często wołałem do Nieba: „To nie działa!”, a na szept: „Spokojnie, poczekaj”, reagowałem zniecierpliwionym wzruszeniem ramion. Wiele razy słyszałem ludzi proszących o „owoce Ducha Świętego”. Byli święcie przekonani, że spłyną one na nich z Nieba od razu, błyskawicznie, przy dźwiękach fugi Bacha lub pieśni uwielbienia Hillsong United (niepotrzebne skreślić). Wierzyli, że Duch Święty przyniesie je na tacy. Mam zresztą wrażenie, że zbyt często traktujemy Go jak kuriera DHL. Recytujemy jak z nut listę zamówień: „Przyjdź z darem radości, z darem pokoju, jedności”. Bardzo rzadko się słyszy: „Przyjdź, Duchu Święty. Kropka”. A On się na to zgadza i przychodzi…

Tymczasem, jak opowiada dominikanin o. Tomasz Nowak: „Duch dostarcza przesyłki, choćby przez aniołów, ale to On sam jest jedynym i najbardziej upragnionym Darem. Z Jego obecności biorą się wszelkie dary i wypływa wszelkie dobro. Dlatego nade wszystko warto prosić o Niego samego!”.

Jesteśmy niecierpliwi, a owoce, jak powszechnie wiadomo, nie wyrastają z dnia na dzień. Potrzebują sporo czasu. I pielęgnacji. Jak mawia mój znajomy Łukasz Nauman (i cóż, że ze Szwecji?): „Pan Bóg umieścił człowieka w ogrodzie, a nie w fabryce”. Dziś widzę owoce modlitw sprzed wielu lat.

Czy to przypadek, że na miejsce pierwszego objawienia Zmartwychwstały wybrał właśnie ogród? Św. Augustyn zauważył, że litery imienia Adam, tworzą słowa określające cztery strony świata, symbol dezintegracji: Arktos (północ), Dysis (zachód); Anatole (wschód); Mesembre (południe). W ogrodzie Jezus „naprawił to, co Adam zgubił”: przyniósł pokój, jedność, scalił rozdarty świat, zburzył mur wrogości. Przerzucił most. Chaos stał się kosmosem. A ogród wymaga pielęgnacji. Zakasuję rękawy i zabieram się do roboty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza