Nowy numer 22/2023 Archiwum

Dwóch członków zrezygnowało z udziału w Zespole Ekspertów KEP ds. Bioetycznych

Bioetyk ks. prof. Piotr Morciniec oraz prawnik prof. Michał Królikowski zrezygnowali z członkostwa w Zespole Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

- Od jakiegoś czasu byłem tylko nominalnym członkiem zespołu - powiedział "Gościowi Niedzielnemu" ks. prof. Morciniec, tłumacząc powody swej decyzji.

- Nie odnajduję się w obecnej formule pracy zespołu - dodał prof. Królikowski.

Ks. prof. Piotr Morciniec (ur. 1960) jest specjalistą w zakresie teologii moralnej, związanym z Uniwersytetem Opolskim. Zajmował się m.in. kwestiami traktowania ludzkich zwłok, eutanazji, transplantacji i etyki seksualnej.

Prof. Michał Królikowski (ur. 1977) jest prawnikiem z Uniwersytetu Warszawskiego. Był m.in.dyrektorem Biura Analiz Sejmowych oraz wiceministrem sprawiedliwości.

Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych - wedle informacji na stronie internetowej KEP - ma służyć polskim biskupom głosem doradczym, monitorować procesy legislacyjne i wyrażać opinie Kościoła na tematy bioetyczne, być głosem w dyskusji w sferze publicznej na ten temat. Przed odejściem ks. prof. Morcińca i prof. Królikowskiego zespół liczył 14 członków. Jego przewodniczącym jest lubelski biskup pomocniczy, a zarazem profesor teologii moralnej na KUL Józef Wróbel (ur. 1952).

Przed paroma dniami przewodniczący zespołu wydał swe stanowisko w sprawie szczepionek na Covid-19. Oto relacja z prezentacji tego dokumentu:

W przestrzeni publicznej pojawiły się różne interpretacje tego stanowiska: jedne podkreślały zawartą w nim zgodę na szczepienia wszelkimi dostępnymi w Polsce preparatami, inne akcentowały zastrzeżenia moralne, dotyczące szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Wobec tego jeden z członków zespołu ks. prof. Andrzej Muszala, bioetyk z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wydał oświadczenie zachęcające do szczepień, oparte na watykańskim dokumencie wydanym w tej sprawie. Krótko potem bp Wróbel udzielił podobnej wypowiedzi Katolickiej Agencji Informacyjnej. Mocne poparcie dla akcji szczepień wyraził także biskup polowy Józef Guzdek. - W czasie pandemii, powszechnego zagrożenia zdrowia i życia, każde słowo, które burzy zaufanie do służby zdrowia i akcji szczepienia, jest wysoce nieodpowiedzialne - oświadczył bp Guzdek.

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast