Nowy numer 17/2024 Archiwum

Małpia twórczość

Myśl wyrachowana: Dziecinada dorosłych skutkuje dziadostwem wśród dzieci.

* * * * *

Kali w akcji

Politykom Lewicy i Koalicji Obywatelskiej nie wystarczyło wprowadzenie znacznych ograniczeń sanitarnych w dostępie do kościołów. Domagali się całkowitego zamknięcia świątyń na Wielkanoc. Niektórym nie spodobało się nawet to, że władze przed podjęciem decyzji o obostrzeniach w kościołach konsultowały się z episkopatem. Czy to nie zastanawiająca gorliwość jak na ludzi, którzy dopiero co ze wszystkich sił podsycali protesty Strajku Kobiet na ulicach i sami brali w nich aktywny udział? 

Zwiększanie oferty

Kanada, w której zalegalizowano eutanazję w 2016 roku, kolejny raz poszerza zabójczą ofertę. O „medyczną pomoc w umieraniu” będą mogli poprosić chorzy psychicznie, osoby w depresji bądź cierpiące na demencję. W ich przypadku znosi się wymóg bycia w stanie terminalnym albo w sytuacji przewidywanej rychłej śmierci naturalnej. Już teraz można nakreślić scenariusz dalszego „rozwoju udogodnień”. Będą znoszone kolejne ograniczenia proceduralne w dostępie do śmierci. Prawo do „godnego odejścia” będą dostawać stopniowo ludzie wszystkich kategorii wiekowych i będą mogli z niego skorzystać z każdego powodu. No i liczba nieboszczyków na życzenie (niekoniecznie własne) zacznie gwałtownie wzrastać. Do tej pory w Kanadzie w ten sposób udzielono „pomocy” 20 tys. osób. Być może usłyszymy, że usługa ta bardzo się klientom spodobała, bo jeszcze się nie zdarzyło, żeby któryś z nich zgłosił reklamację.•

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka