Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pierwsza wojna sieciowa

– Staliśmy się dla świata poligonem doświadczalnym – powiedział australijski kanclerz skarbu Josh Frydenberg. Od wyniku otwartej wojny Australii z Facebookiem i Google’em zależy, czy cyfrowe korporacje zapłacą podatki w wielu krajach.

W połowie lutego Facebook zablokował na swoich stronach informacje pochodzące z mediów Australii. Przy okazji wstrzymane zostały komunikaty rządowe, oficjalne informacje związane z pandemią, a także strony organizacji dobroczynnych i szpitala dziecięcego. W ten sposób firma Marka Zuckerberga zareagowała na plan wprowadzenia opłat za korzystanie przez platformy cyfrowe z treści publikowanych przez media. Spięcie skończyło się rozejmem: władza poluzowała obowiązki nałożone na elektronicznych gigantów, a Facebook obiecał zapłacić dużym wydawcom za ich treści. To jednak nie oznacza, że zakończyła się wojna o zyski z reklam – bo to o nie w tym sporze chodzi.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora