Nowy numer 21/2023 Archiwum

Obrońca życia rzecznikiem praw obywatelskich?

Według nieoficjalnych informacji, kandydatem Zjednoczonej Prawicy na rzecznika praw obywatelskich ma być poseł PiS Bartłomiej Wróblewski - podał wczoraj wieczorem RMF.

Poseł Wróblewski jest najbardziej znany jako obrońca życia dzieci nienarodzonych. Firmował swoim nazwiskiem wniosek ponadpartyjnej grupy parlamentarzystów w sprawie stwierdzenia niekonstytucyjności przepisu pozwalającego na aborcję dzieci poważnie chorych i niepełnosprawnych. Jesienią ubiegłego roku TK wydał orzeczenie zgodne z tymże wnioskiem.

Wróblewski potrafił przeciwstawić się władzom swej partii, głosując przeciw tzw. piątce Kaczyńskiego dla zwierząt.

O jego kandydaturze na rzecznika praw obywatelskich mówiło się już wcześniej, ostatecznie jednak nie została ona zgłoszona. Padały wówczas nieoficjalne informacje, że Wróblewski miałby szanse na wybór, ponieważ mógłby liczyć w Senacie na parę głosów senatorów spoza ugrupowania rządzącego. A właśnie brak zgody Senatu był przyczyną, dla której nowy rzecznik praw obywatelskich nie został jeszcze wybrany. Tymczasem dotychczasowy rzecznik Adam Bodnar już klika miesięcy temu powinien zakończyć swe urzędowanie na tym stanowisku. Minęło bowiem określone prawem 5 lat, odkąd złożył ślubowanie.

- Skłaniam się do poparcia posła Wróblewskiego. Myślę że dla wszystkich którzy mnie znają nie jest to specjalne zaskoczenie - poinformował na Twitterze senator PSL Jan Filip Libicki.

- Kandydaturę PiS na RPO zgłosimy w najbliższym czasie, bardzo możliwe, że to będzie Bartłomiej Wróblewski - powiedział  pytany o tę kandydaturę wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Bartłomiej Wróblewski ma niespełna 46 lat. Jest posłem PiS, specjalistą prawa konstytucyjnego z doktoratem. Studia ukończył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował także w Niemczech. Posiada certyfikaty znajomości języków czterech obcych: angielskiego (C2), niemieckiego (C2), rosyjskiego (C1) i francuskiego (B2). W latach 1998–2014 zdobył Koronę Ziemi (czyli wspiął się na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów). Był harcerzem (ZHP), pracował w Instytucie Zachodnim w Poznaniu i Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej. Obecnie jest zatrudniony na Uniwersytecie SWPS. Od 4 lat jest żonaty.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast