Nowy numer 48/2023 Archiwum

Biała pustynia

Śnieżka przyciąga turystów spragnionych nie tylko pięknych widoków, ale i obcowania z nietypowym dla naszej szerokości geograficznej klimatem, przypominającym nieco ten, który panuje za kołem podbiegunowym.

O piątej rano w schronisku słychać, jak otwierają się i zamykają kolejne drzwi. To wychodzą ci, którzy chcą na szczycie przyłapać wschodzące słońce. Nie zawsze jest taka okazja – przez ponad 300 dni w roku na Śnieżce utrzymuje się mgła. Dziś jednak turyści będą mieli szczęście. Zobaczą, jak z morza mgły wyłaniają się wyspy kolejnych szczytów, ozłocone porannym blaskiem. Potem szczyt opustoszeje na kilka godzin – aż do czasu, kiedy zbiorą się na nim tłumy nadjeżdżające kolejką.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego