Nowy numer 9/2021 Archiwum

Poznaj najświętsze miejsca w Polsce

Urlop to czas, który powinien służyć złapaniu fizycznego oddechu, ale również duchowej równowagi. Dlaczegoż by więc nie połączyć poznawania nowych miejsc z odwiedzeniem monumentów naszej wiary? W tym tekście poznasz najważniejsze miejsca związane z religią w Polsce.

Jeśli chcesz jechać dalej

Może być tak, że Polska jest już zwiedzona przez Ciebie wzdłuż i wszerz. W sytuacji, więc gdy planujesz urlop poza granicami kraju, powinieneś się do niego odpowiednio przygotować. Chodzi przede wszystkim o wykupienie polisy turystycznej, która pomoże Ci uporać się z finansowymi konsekwencjami chorób oraz innych nieprzewidzianych zdarzeń. Dobre ubezpieczenie za granicę kupisz na kalkulator.polisaturystyczna.pl.

Poznaj najświętsze miejsca w Polsce

Jasna Góra

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze oraz klasztor paulinów to dwa najpopularniejsze obiekty religijne w Polsce. Co roku odwiedza je tysiące pielgrzymów, którzy szukają ukojenia oraz pragną na własne oczy zobaczyć te niezwykłe miejsca.

Cała świętość obiektów na Jasnej Górze wiąże się z cudownym ocaleniem obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która znajdowała się w klasztorze podczas napadu w 1430 roku. Po zdarzeniu na obliczu Matki Boskiej pojawiły się dwa zacięcia, które można zauważyć do dzisiaj.

Święta Lipka

Turyści co roku chętnie odwiedzają Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny we wsi Święta Lipka. Jest to bardzo ceniony barokowy zabytek. Święta Lipka przyciąga wszelkiego rodzaju pielgrzymów już od XIV wieku. To właśnie wtedy Matka Boska miała ukazać się więźniowi, który został skazany na śmierć. Maryja poprosiła mężczyznę o wyrzeźbienie w drewnie jej figurki wraz z dzieciątkiem. Gdy więzień to zrobił, następnego dnia został uwolniony.

Figurka stanęła przy jednej z lip, która rosła obok drogi do Kętrzyna, a miejsce stało się źródłem cudownych ozdrowień. Po jakimś czasie wzniesiono tam kaplicę. Budowa kościoła rozpoczęła się w latach 1688-1693, a zakończyła w 1754 roku.

Licheń Stary

W Licheniu Starym czeka na Ciebie Sanktuarium Maryjne, które istnieje już od połowy XIX wieku. Sanktuarium jest dużym ośrodkiem pielgrzymkowym i co roku odwiedza je rzesza wierzących z Polski oraz innych krajów.

Miejsce jest związane z cudownym obrazem Matki Boskiej, który został zawieszony w pobliskim lesie. Najprawdopodobniej zrobił to Tomasz Kłossowski. Obrazek został namalowany pod koniec XVIII wieku przez nieznanego malarza. Około roku 1850 pasterz Mikołaj Sikatka, stojąc przez obrazem, doznał wizji, w której Matka Boska przekazała mu orędzie wzywające do modlitwy oraz nawrócenia. Przez lata zebrało się też wiele świadectw uzdrowień, które miały miejsce przed obrazem.

Ulica Krzeptówki w Zakopanem

Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, które stoi przy zakopiańskiej ulicy Krzeptówki należy do parafii Niepokalanego Serca Najświętsze Maryi Panny. Papież Jan Paweł II 13 maja 1981 roku został postrzelony w zamachu na swoje życia i właśnie wtedy powstał pomysł stworzenia idea budowy świątyni-wotum. Papież osobiście pobłogosławił makietę, którą przedstawiono mu przed rozpoczęciem budowy. Do Zakopanem co orku przyjeżdża tysiące turystów i większość z nich chce zobaczyć tą niesamowitą świątynię, w której do dzisiaj czuć ducha zmarłego papieża.

To nie wszystko

W tym artykule przedstawiliśmy Ci jedynie najbardziej popularne miejsca, ale miej świadomość, że na mapie Polski znajdziesz o wiele więcej obiektów ważnych pod względem religijnym. Jeśli więc chcesz poznać lepiej dziedzictwo naszej wiary, już dzisiaj zacznij pakować walizkę.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama