Nowy numer 11/2024 Archiwum

I bez „szkiełka”, i bez serca

Wyobraźmy sobie taką sytuację: sąsiadów napadają złoczyńcy, robiąc im ogromną krzywdę. A ktoś stoi z boku i mówi: „A mogli nie mieszkać tam, gdzie mieszkają. Po co się pchali tam, gdzie nie potrzeba”. Nie do wiary?

W Etiopii po raz kolejny doszło ostatnio do masowej rzezi chrześcijan. Tym razem przed świątynią w Aksum zginęło 750 osób. Chrześcijanie zostali wymordowani przez rządowe siły. Tragedia niewyobrażalna.

Tymczasem, gdy cywilizowany świat zamarł i z przerażeniem i bólem patrzy na Etiopię, przed szereg wychodzi posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska z Lewicy i pisze komentarz: „Po co kościół katolicki tam się wpakował? Dlaczego nie uszanował miejscowych wierzeń?”. Posłanka, co prawda pod naciskiem tysięcy zbulwersowanych internautów, wpis usunęła i przeprosiła tych, którzy mogli poczuć się dotknięci, jednak jej zachowanie jest wstrząsające z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze: czy naprawdę wypada, żeby posłanka tak słabo znała historię? Przecież Etiopia została schrystianizowana już w IV wieku. Żeby się tego dowiedzieć, wystarczy chociażby poszperać w internecie. A po drugie: nawet jeśli posłanka historii nie zna i nie posługuje się „mędrca szkiełkiem i okiem”, to wystarczy czasem posłużyć się... sercem. Sercem, które nawet prostemu człowiekowi podpowiada, co wypada, czego nie, gdy innemu człowiekowi dzieje się krzywda. Serce też nakazuje milczenie tam, gdzie dzieje się tragedia, a gdzie nie jest się w stanie pomóc. Chyba że zamiast serca ma się „lewicową wrażliwość”, która tu najwyraźniej polega na usprawiedliwianiu zbrodni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej