Nowy numer 11/2024 Archiwum

Starożytny napis „Chrystus narodzony z Marii” odkryty w północnym Izraelu

Grecki napis "Chrystus narodzony z Maryi" sprzed 1500 lat został odkopany w północnym Izraelu, ogłosił w środę 20 stycznia 2021 Israel Antiquities Authority.

Archeolodzy odkryli napis wyryty na wejściu do imponującego budynku z okresu bizantyjskiego lub wczesnego islamu, z mozaikowymi chodnikami ozdobionymi geometrycznym wzorem.

Napis odkryto podczas tzw. wykopalisk ratunkowych, kierowanych przez Tzachi Langa i Kojana Haku, prowadzonych przed rozpoczęciem budowy drogi wewnętrznej w wiosce Taiba w Dolinie Jizreel.

 - Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać przed rozpoczęciem prac, ale wiedzieliśmy, że był to obszar, na którym znaleziono pozostałości archeologiczne. Kiedy natknęliśmy się na inskrypcję, wiedzieliśmy, że mamy kościół - powiedziała w rozmowie z "The Jerusalem Post" archeolog Yardenna Alexandre z Antiquities Authority (IAA - izraelski urząd ds. starożytności).

"Chrystus narodzony z Marii. To dzieło najbardziej bogobojnego i pobożnego biskupa [Teodo] zjusza i nędznego T[omasza] zostało zbudowane od podstaw. Każdy, kto tu wchodzi, powinien się za nich modlić".

Tak brzmi pełna inskrypcja według dr Leah Di Segni, badaczki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Imię biskupa Teodozjusza pojawia się także w dokumentach. Był arcybiskupem metropolii Beit She'an, do której w V wieku przynależała Taiba. 

Di Segni zwraca również uwagę na to, że napis wita tych, którzy wchodzą i błogosławi ich. Co wskazuje jednoznacznie, że budynek jest kościołem, a nie klasztorem. "Kościoły witały wiernych przy wejściu, podczas gdy klasztory raczej tego nie robiły."

- To pierwszy dowód na istnienie kościoła bizantyjskiego w wiosce Taiba i stanowi uzupełnienie innych znalezisk poświadczających działalność chrześcijan zamieszkujących ten region - powiedział archeolog IAA dr Walid Atrash.

Sama Taiba była chrześcijańską wioską w okresie bizantyjskim (V do VII wieku), a później stała się miejscem twierdzy krzyżowców.  - Wokół niej wyrosła nowoczesna arabska wioska, a niektóre pozostałości są nadal widoczne - podsumowała Alexandre.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy