Nowy numer 8/2021 Archiwum

Człowiek, czyli chrześcijanin

Adolf Kajpr doświadczył w życiu chyba każdego możliwego nieszczęścia: od sieroctwa w dzieciństwie po uwięzienie w Dachau. Teraz może się stać pierwszym beatyfikowanym jezuitą z Czech.

Jeśli polityka jest albo walką o władzę, albo dążeniem do osiągnięcia władzy, to aspiracji politycznych nigdy nie miałem. Ale jeżeli polityka oznacza osąd o kierowaniu sprawami publicznymi, to miewałem [własny] osąd i chciałem go wyłożyć innym – mówił ks. Adolf Kajpr podczas pokazowego procesu, w którym skazano go na 12 lat więzienia. Według osądu ks. Kajpra złe było wyrzucenie z Czechosłowacji Niemców, choć on sam dopiero co został uwolniony z obozu koncentracyjnego. Zły był też komunizm, mimo że głoszenie takiej tezy oznaczało dla jezuity więzienie, z którego już nie wyszedł.

Z młyna do liceum

Pochodził ze wsi Hředle niedaleko Pragi. Przyszedł na świat w 1902 r. Tydzień po narodzinach został ochrzczony w kościele znajdującym się w pobliskiej wsi Žebrák. Rodzice prowadzili dzierżawiony zajazd i sklep mięsny. Mały Adolf miał starszego brata. Matka chłopców zmarła na raka, gdy jej młodszy syn miał 3 lata. Wkrótce potem umarł także ojciec. Opiekę nad chłopcami przejęła ciotka. Już w wieku 14 lat Adolf z powodów finansowych musiał przerwać naukę. Za radą ciotki uczył się zawodu szewca, ale ostatecznie trafił do pracy w młynie. Okazało się, że w bratronickim młynie z jakiegoś powodu pracuje nauczyciel z praskiego liceum. Pedagog zauważył, że jego młody kolega jest bystrym chłopakiem. Zaczął go uczyć różnych przedmiotów, w tym łaciny. Kajpr musiał jeszcze odbyć służbę wojskową, ale po jej zakończeniu udał się do Pragi, aby wstąpić do tamtejszego liceum arcybiskupiego prowadzonego przez jezuitów. Miał już 24 lata.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także