Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jak wybrać rożna do kurczaków?

Rożno do kurczaka to urządzenie, które świetnie sprawdzą się zarówno w gastronomii, jak i sklepach, które swoim klientom chcą zaproponować grillowany, świeży i ciepły drób. W przypadku wielu barów lub restauracji kurczak z różna może funkcjonować jako motyw przewodni lub dodatkowa opcja, z której miłośnicy drobiu mogą skorzystać.

 

Dlaczego warto mieć w restauracji rożno do kurczaka?

Kurczak z rożna to jedno z tych dań, które cieszy się naprawdę szeroką popularnością. Decydując się na jego zakup do restauracji, dajesz sobie szansę przyciągnięcia jeszcze większej grupy gości niż dotychczas. Nie musisz oczywiście od razu czynić z tego drobiu podstawowej potrawy serwowanej w lokalu. Może to być tylko jedna z kilku możliwości. Docenią ją nie tylko miłośnicy drobiu, lecz także rodzice małych dzieci. Spełnienie kulinarnych oczekiwań maluchów to dla kucharzy w restauracji często niemały wyczyn, a dla rodziców spory stres. Kurczak z rożna to zaś takie danie, które zdecydowana większość dzieci lubi. Wykorzystanie takiego urządzenia umożliwia ci także sprzedawanie kurczaka na wynos, co znów przełożyć się może na większe dochody. Obsługa takiego rożna nie jest skomplikowana, a ceny zakupu nie odstraszają. Na gastroprodukt.pl/rozna-na-kurczaki znaleźć możesz różnorodne wersje  różna do kurczaka, spośród których możesz bez problemu wybrać takie, jakie odpowiada twoim możliwościom i aktualnym potrzebom. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze rożna do kurczaków?

Kluczowym kryterium wyboru rożna do kurczaka jest oczywiście źródło zasilania. Do wyboru masz zarówno opiekacze na gaz ziemny, jak i rożna elektryczne. Wybór między tymi dwoma modelami zależy przede wszystkim od twoich indywidualnych preferencji, kosztów eksploatacji urządzenia (związanych przede wszystkim z kosztami gazu i prądu). W świetle rosnących opłat za energię elektryczną spora część restauratorów decyduje się na modele gazowe. Spora jest jednak także grupa, która wybiera opiekacze elektryczne. 

Drugie bardzo ważne kryterium to zakres pracy urządzenia. Chodzi przede wszystkim o liczbę kurczaków, którą możesz umieścić w środku. Tutaj potrzebne jest precyzyjne określenie potrzeb z twojej strony. Musisz ustalić, ile kurczaków możesz sprzedać. Chodzi zarówno o to, aby nie kupować urządzenia zbyt dużego w stosunku do potrzeb (będzie ono oczywiście zużywało więcej energii, zupełnie niepotrzebnie), jak i niepopełnienie błędu zakupu zbyt małego sprzętu. Jeśli okaże się, że kurczak z rożna cieszy się dużym zainteresowaniem, a ty na raz możesz upiec tylko 12 kurczaków, możesz stracić wielu potencjalnych klientów. Rozpiętość opiekaczy w tym segmencie jest stosunkowo spora. Możesz kupić urządzenie na 12, 24, 48, a nawet 99 kurczaków. Wszystko zależy od konkretnego ustalenia twoich potrzeb. Pamiętaj jednak - im większe urządzenie, tym większe koszty jego pracy, dlatego dokładnie przemyśl swoją decyzję. Nie chodzi tutaj wyłącznie o cenę zakupu samego urządzenia, ale i jego eksploatację. 

 Oprócz liczby kurczaków, które możesz za jednym razem opiec na rożnie, ważną informację będzie także ta o liczenie stref/widelców w środku urządzenia. Najpopularniejsze opiekacze mają od dwóch do czterech stref, natomiast największe gastronomiczne rożna mogą mieć ich nawet 15. Każda strefa jest z reguły oddzielnie regulowana, co pozwala ją wyłączyć, jeśli nie jest używana, a co za tym idzie - zmniejszyć zużycie prądu. Nie zawsze przecież będziesz rożen wykorzystywać w 100%, dlatego ważna jest liczba stref i możliwość swobodnego nimi manipulowania. 

 Ostatnim z trzech podstawowych parametrów jest moc urządzenia. Od niej w dużej mierze zależy, jak długo będziesz musiał opiekać kurczaki, aby móc je podać gościom. Będzie to istotne nie tylko z punktu widzenia codziennej pracy restauracji, lecz także z punktu widzenia gościa, który chciałby zakupić kurczaka, a ty dopiero wkładasz go na rożen. Im większa moc, tym krótsze oczekiwanie na danie. Moc w dużej mierze zależy od wielkości urządzenia. Na rynku znaleźć można zarówno urządzenia o mocy nieco mniejszej niż 10kW (małe rożna na 12 kurczaków), jak i bardzo duży sprzęt o mocy niewiele mniejszej niż 40 kW (który pozwala na przygotowanie nawet 100 kurczaków). 

Dodatkowe kryteria wyboru rożna 

Nie bez znaczenia przy wyborze rożna do kurczaka powinno być także zużycie gazu lub energii elektrycznej. Pamiętaj, że rożen pracuje z reguły kilkanaście godzin na dobę. Z pozoru niewielkie różnice w zużyciu prądu między konkretnymi modelami mogą przełożyć się w perspektywie roku na znacznie wyższą lub niższą wysokość rachunku za gaz lub prąd. 

Kwestia długotrwałej pracy urządzenia powinna wpłynąć również na szczegółową jego ocenę pod kątem jakości wykonania. Oczywiście małe i średnie rożna nie są urządzeniami wyjątkowo drogimi, natomiast ich zakup wiąże się jednak z poniesieniem wydatku rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy. Warto więc zadbać o wybór urządzenia wykonanego z trwałych, odpornych na trudne warunki pracy materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście stal nierdzewna.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama