Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przetargi na nowych zasadach – szansa również dla młodych przedsiębiorców

Z dniem 1 stycznia 2021 r. w życie wchodzi nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. Nowości, które znalazły się w jej treści, mają spowodować wzrost zainteresowania przetargami. To szansa także dla firm działających na rynku od niedawna. Czego dotyczą zamówienia publiczne, jakie są ich tryby i przede wszystkim gdzie szukać ogłoszeń o przetargach?

Czym są zamówienia publiczne i dlaczego warto się nimi zainteresować?

Podmioty publiczne, które za środki publiczne nabywają towary i usługi, muszą przestrzegać ściśle określonych procedur. Zostały one szczegółowo opisane w ustawie Prawo zamówień publicznych. Opierając się na niej, można powiedzieć, że zamówienia publiczne to odpłatna umowa, którą zawiera zamawiający (jednostka samorządu terytorialnego, administracja rządowa) z wykonawcą, czyli firmą działającą na rynku.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, w Polsce poprzez zamówienia publiczne usługi i towary nabywa ok. 34 tys. podmiotów. Dla przykładu w 2018 r. wartość zamówień w tych procedurach wynosiła 202 mld zł – 9,55 proc. PKB.

Mimo że funkcjonująca do końca 2020 r. ustawa Prawo zamówień publicznych była wielokrotnie nowelizowana, to system przetargów uważany był za nieefektywny. Główne problemy, jakie ma rozwiązać nowa ustawa Prawo zamówień publicznych, to:

 • zwiększenie zainteresowania rynkiem zamówień publicznych – dla przykładu w 2017 r. w 43 proc. postępowań została złożona tylko jedna oferta,
 • wprowadzenie możliwości wyboru oferty najkorzystniejszej, ale nie tylko cenowo – dotychczas to właśnie cena była kluczowym czynnikiem,
 • wyrównanie równowagi w pozycjach zamawiającego i wykonawcy – dotychczas wykonawca był słabszą stroną umowy.

Przetargi organizowane na starych zasadach były w centrum zainteresowania przede wszystkim dużych firm, w których często zatrudnieni byli pracownicy oddelegowani wyłącznie do poszukiwania atrakcyjnych ogłoszeń i przygotowywania ofert. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii liczy, że nowe Prawo zamówień publicznych zainteresuje większą niż dotychczas liczbę przedsiębiorców i tym samym zwiększy konkurencyjność ofert.

Najważniejsze zmiany – poznaj nowości w ustawie Prawo zamówień publicznych

Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych kompleksowo określa m.in. zasady i tryb udzielania zamówień publicznych. Aby jednak zwiększyć efektywność zamówień publicznych, w ustawie pojawiło się wiele nowych rozwiązań. Do najważniejszych zmian należą: zasada efektywności ekonomicznej, obniżenie wysokości wadium, zaliczki i waloryzacja wynagrodzenia oraz stosowanie uproszczonej procedury w przypadku zamówień poniżej progów unijnych.

Zasada efektywności w zamówieniach publicznych

W nowej ustawie Prawo zamówień publicznych wprowadzona została zasada efektywności. Co to takiego? Jej celem jest uzyskanie w wyniku zamówienia jak najlepszego rezultatu. Z tego względu w ustawie znalazły się zapisy m.in. o:

 • analizie potrzeb zamawiającego,
 • możliwości ingerencji w treść oferty (negocjowanie jej zapisów),
 • sprawdzeniu efektywności po realizacji zamówienia.

Zasada efektywności ekonomicznej musi zostać uwzględniona przy przygotowywaniu treści przedmiotu zamówienia. W ten sposób podmioty dysponujące środkami publicznymi mają je jeszcze lepiej (efektywniej) wydawać.

Obniżenie wysokości wadium, zaliczki i waloryzacja wynagrodzenia

Istotne zmiany przewidziane przez nową ustawę Prawo zamówień publicznych obejmują także kwestię rozliczeń między zamawiającym a wykonawcą. Do najważniejszych nowości należy zaliczyć:

 • obniżenie wysokości wadium – aby zwiększyć konkurencyjność i spowodować, że przetargami zainteresuje się większe niż dotychczas grono przedsiębiorców z sektora MŚP, zdecydowano się obniżyć maksymalną wysokość wadium,
 • zaliczki – w dłuższych umowach wykonawcom mają być wypłacane zaliczki,
 • waloryzacja wynagrodzenia – będzie odbywać się ona na nowych zasadach.

Wprowadzone rozwiązania mają m.in. poprawić pozycję wykonawcy względem zamawiającego.

Uproszczona procedura przy zamówieniach poniżej progów unijnych

Uproszczona procedura poniżej progów unijnych to rozwiązanie, które ma być korzystne zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców. Dzięki uproszczeniu procedury oraz wprowadzeniu zasady efektywności ekonomicznej i możliwości negocjowania treści ogłoszeń, podmioty dysponujące środkami publicznymi mają je jeszcze lepiej wydatkować.

Dodatkowo wprowadzone zostały tzw. zamówienia bagatelne, czyli zamówienia, których wartość wynosi od 50 000 do 130 000 zł.

Gdzie są publikowane ogłoszenia o zamówieniach publicznych?

Dla przedsiębiorców jedną z przeszkód jest rozproszenie informacji o zamówieniach publicznych – ogłoszenia pojawiają się w różnych miejscach. W przypadku nowej ustawy Prawo zamówień publicznych dla miejsca publikacji ogłoszenia kluczowe jest to, czy zamówienie jest powyżej progów unijnych, czy też poniżej. Jeżeli zamówienie jest:

 • powyżej progów unijnych – ogłoszenie musi pojawić się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, może też pojawić się w innych miejscach,
 • poniżej progów unijnych – ogłoszenie jest publikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych, który z kolei jest udostępniany na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych.

Monitorowanie ogłoszeń o zamówieniach publicznych nie musi być jednak czasochłonne. Z pomocą przychodzi serwis www.oferent.com.pl, który od 2006 r. specjalizuje się w publikacji przetargów i zleceń. Dlaczego warto skorzystać z jego usług? Platforma oferuje darmową rejestrację, w ramach której przedsiębiorca otrzymuje:

 • dostęp do bazy przetargów z całej Polski – przetargów można wyszukiwać za pomocą intuicyjnej w obsłudze wyszukiwarki,
 • dostęp do specyfikacji istotnych warunków zamówienia,
 • możliwość zadawania pytań ofertowych.

Serwis Oferent.com.pl jest rozwijany z myślą o przedsiębiorcach. Jego dużym atutem jest możliwość otrzymywania raportów na wskazany adres e-mail, które są generowane na podstawie wcześniej określonych kryteriów. Zasoby serwisu można przeglądać zarówno na komputerze, jak i urządzeniach mobilnych – np. tabletach czy smartfonach.

Po rejestracji przedsiębiorca otrzymuje też pełne wsparcie konsultanta. Założenie konta w serwisie jest bezpłatne i pozwala bez zobowiązań przetestować możliwości platformy.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama