Nowy numer 2/2021 Archiwum

Bolonia. Otwarcie roku jubileuszowego św. Dominika

"Przy stole ze św. Dominikiem" - to temat ogłoszonego przez zakon dominikański roku jubileuszowego z okazji 800. rocznicy śmierci św. Dominika Guzmána. Założyciel zakonu zmarł w Bolonii w 1221 roku.

Dominikanie rozpoczęli świętowanie wczoraj (6 stycznia) uroczystą celebracją o godz. 18 w bazylice św. Dominika w stolicy regionu Emilia-Romania, gdzie przechowywane są szczątki świętego. Wzięli w niej udział generał Zakonu Braci Kaznodziejów o. Gerard Timoner oraz kard. Matteo Zuppi, arcybiskup Bolonii.

"Temat jubileuszu został zainspirowany tzw. Stołem z Mascarelli z pierwszego dominikańskiego refektarza, na którym został namalowany najstarszy wizerunek św. Dominika (ok. 1235-1250). Zostanie on wyjątkowo »zrekonstruowany« przez połączenie części głównej, zachowanej w kościele parafialnym Najświętszej Maryi Panny i św. Dominika w Mascarelli, pierwszej bolońskiej siedzibie dominikanów, z fragmentami strzeżonymi w klasztorze patriarchalnym" - pisze "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki.

W ciągu roku, mimo że pandemia zmusiła zakon do redukcji programu, zaplanowano różne wydarzenia. Najbardziej znaczące odbędą się 24 maja (translacja - przeniesienie relikwii - św. Dominika) i 4 sierpnia (narodziny świętego dla nieba i święto miejskie) "z nadzieją, że w jeden z tych dni Ojciec Święty Franciszek przybędzie pobłogosławić ten jubileusz swoją obecnością w Bolonii", jak napisał o. Davide Pedone, przeor klasztoru, w "Bologna Sette-Avvenire" w niedzielę 3 stycznia.

Od 22 do 25 września przewidziano międzynarodowe sympozjum "Dominik i Bolonia. Geneza i rozwój Zakonu Kaznodziejskiego" z udziałem badaczy i naukowców z całego świata. Ponadto promowana będzie "Droga św. Dominika", która odtwarzać będzie ostatnią ziemską podróż świętego - z Rzymu do Bolonii, uwzględniając miejsca istotne dla zakonu.

Zakończenie roku jubileuszowego przewidziano 6 stycznia 2022 r. Mszą św. pod przewodnictwem prowincjała Prowincji św. Dominika w Bolonii.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama