Nowy numer 39/2023 Archiwum

GIS: Próby lekceważenia i omijania ograniczeń związanych z epidemią nieakceptowalne, będą kary

Próby omijania lub lekceważenia ograniczeń związanych ze zwalczaniem epidemii są nieakceptowalne i będą skutkować nakładaniem kar - podkreślił we wtorek Główny Inspektor Sanitarny. Dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich zaapelował o rozwagę i odpowiedzialność.

"Odnosząc się ze zrozumieniem do utrudnień, jakie mogą nieść za sobą ograniczenia związane ze zwalczaniem epidemii, przypominam, że zostały one ustanowione w celu ochrony zdrowia i życia obywateli naszego kraju" - wskazano w komunikacie GIS. Pracami inspekcji kieruje obecnie Krzysztof Saczka.

GIS zaznaczył, że od bezwzględnego przestrzegania ograniczeń zależy nie tylko los tysięcy pacjentów i sytuacja w całym systemie ochrony zdrowia, ale również czas powrotu do normalnego funkcjonowania społecznego i ekonomicznego.

"Dziękuję wszystkim, którzy - mimo uciążliwości tych ograniczeń - traktują je poważnie i w pełni respektują. Przypominam także, że próby ich omijania czy lekceważenia są nieakceptowalne i niezgodne z prawem" - podkreślił GIS.

Rażącymi przykładami takich nieodpowiedzialnych zachowań - jak wskazał - są próby omijania przepisów poprzez uruchamianie działalności stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia i naruszającej reżim epidemiologiczny.

Poinformował, że osoby odpowiedzialne za organizację "kwiaciarni na lodzie" oraz innych incydentów powodujących zagrożenie epidemiczne, po analizie zebranych materiałów i przeprowadzonym postępowaniu, zostały ukarane karami administracyjnymi w wysokości 30 tys. zł.

"Organizacja tego typu przedsięwzięć stanowi naruszenie przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a okoliczności w pełni uzasadniały zastosowanie kar w maksymalnej wysokości" - podał GIS.

"Dla zdrowia i bezpieczeństwa nas wszystkich apeluje o rozwagę i odpowiedzialność. Wszelkie próby podobnych naruszeń spotkają się z natychmiastową reakcja Inspekcji Sanitarnej oraz skutkować będą nakładaniem kar administracyjnych" - zaznaczył.

W weekend lokalne media obiegła informacja, że jedno ze szczecińskich lodowisk przekształciło się w kwiaciarnię. Wszyscy, którzy kupowali tam kwiaty, mogli odebrać je z magazynu, który znajdował się na tafli.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast