Nowy numer 3/2021 Archiwum

Planowane zmiany w rozliczaniu VAT w międzynarodowych transakcjach internetowych

W zawiązku z dążeniem Komisji Europejskiej do uproszczenia obowiązków związanych z VAT oraz zapewnienia prawidłowości opłacania należności z jego tytułu na rzecz państwa członkowskiego nabywcy lub usługobiorcy przyjęto postanowienia legislacyjne w tej sprawie, które wdrażane są dwu etapowo.

Pierwszy etap zmian wprowadzono w życie w 2015 roku. Dotyczyły one opodatkowania usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych. W drugim etapie przewidziano natomiast wprowadzenie nowych zasad rozliczania sprzedaży towarów i usług świadczonych na odległość na terenie Unii Europejskiej. Maja one zacząć obowiązywać od 1 lipca 2021 roku. Polska jako kraj członkowski jest zobowiązana do wprowadzenia ich w swoich przepisach podatkowych do 30 czerwca 2121 roku.

Najważniejsze zmiany, które wprowadzi pakiet VAT e-commerce z dniem 1 lipca 2121 roku:

- likwidacja zwolnienia z VAT importu małych przesyłek o wartości do 22 euro w całej Unii Europejskiej,

- uproszczenie rozliczeń VAT w transakcjach transgranicznych pomiędzy przedsiębiorstwami i konsumentami za pomocą procedury One Stop Shop,

- wprowadzenie obowiązku pobrania i zapłaty VAT dla podatników, którzy za pośrednictwem Internetu ułatwiają dokonywanie sprzedaży towarów importowanych na terytorium UE (dotyczy to produktów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro oraz dostaw na rzecz konsumentów).

Celem tych zmian jest podniesienie konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw w stosunku do podmiotów z krajów trzecich, a także zmniejszenie kosztów realizacji obowiązków VAT wykonujących z przeprowadzenia transakcji pomiędzy przedsiębiorstwami i konsumentami. Ma to ułatwić prowadzenie sprzedaży do innych krajów należących do UE. Wdrożenie zaplanowanych rozwiązań ma także na celu poprawę efektywność monitorowania płatności z tytułu VAT przedsiębiorców prowadzących sprzedaż za pośrednictwem interfejsów elektronicznych co ma zwiększyć wpływy do budżetu państwa.

Na rynku usług księgowych działamy od ponad 10 lat. Wiedza i doświadczenie osób tworzących nasz zespół, pozwalają nam znaleźć korzystne rozwiązanie w każdej sytuacji. Zapraszamy do współpracy mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Nasze oddziały można zaleźć w śródmieściu, na Wilanowie, a także na Pradze i w Łodzi. Mamy również biuro rachunkowe na Woli. Wybierz najkorzystniejsza dla siebie lokalizacje i umów się na rozmowę z naszym doradcą.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama