Nowy numer 13/2024 Archiwum

"Jestem nieskończenie szczęśliwa, że mogę służyć Bogu i Jezusowi Chrystusowi"

"Nic nie jest w stanie zmusić mnie do wyrzeczenia się wiary" - miała powiedzieć swojemu oprawcy św. Leokadia.

Myślę, że większość z nas słysząc imię Leokadia stwierdzi jedynie, że jest ono strasznie stare i niemodne. Ilu z nas zastanowi się kim była święta kobieta nosząca to imię? Jest ona szczególnie czczona w Hiszpanii. Choć za wiele o niej nie wiemy. 

Była córką jednej z chrześcijańskich rodzin w Toledo. W roku 303 cesarz Dioklecjan wydał edykt, który zabraniał wyznawania wiary w Chrystusa. Namiestnik rzymski w Toledo nakazał aresztować wszystkich, którzy jawnie przyznawali się do chrześcijaństwa albo zostali oskarżeni o bycie chrześcijanami. Wśród nich znalazła się także Leokadia.

Namiestnik Dacjan próbował odciągnąć ją od wiary, wtedy jednak powiedziała mu, że jest nieskoczenie szczęśliwa mogąc służyć Bogu i Jego Synowi, Jezusowi Chrystusowi. I że za nic w świecie nie wyrzeknie się swojej wiary. To oczywiście tylko rozzłościło Dacjana, który kazał ją wychłostać, aż zaczęła krwawić, groził kolejnymi torturami, a następnie odesłał do więzienia. Po drodze dziewczyna jeszcze pocieszała innych, którzy płakali nad jej stanem. Ona to wszystko przyjmowała za łaskę, że może cierpieć za swojego Pana i Oblubieńca. 

W więzieniu usłyszała o losie św. Eulalii z Barcelony, która także zginęła podczas prześladowań w wieku 13 lat 12 lutego 303 roku. Dziewczynka była torturowana, a przed śmiercią modliła się za swoich prześladowców. Historia Eulalii tak bardzo poruszyła Leokadię, że prosiła Pana, by zabrał ją z tego świata. Zmarła w więzieniu 9 grudnia 303 roku. Zaraz po jej śmierci, poprzez jej wstawiennictwo zaczęły dziać się cuda. 

Jej imię noszą trzy kościoły w Toledo. Święta Leokadia jest czczona jako główna patronka miasta. Jej relikwie były przechowywane z wielkim szacunkiem, podczas najazdów Maurów zostały przewiezione do Oviedo i następnie do Belgii, a potem z wielką pompą przeniesiono je z powrotem do Toledo i umieszczono je w katedrze 26 kwietnia 1589.

Z ciekawostek imię Leokadia oznacza światło, czysta. W ikonografii przedstawiana jest z wieżą, co ma oznaczać, że zmarła w więzieniu.

Tradycyjnie w Hiszpanii przygotowywana jest kolacja na cześć św. Leokadii, zwłaszcza w mroźne zimowe wieczory, podaje się wtedy Cocidę (gotowana wołowina) i deser, z którego słynie Toledo, czyli Mazapan (marcepan).

« 1 »

Zobacz także

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL