– podkreśla w rozmowie ks. Sławomir Oder, postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II.
Co wiedział papież [rozmowa z ks. Sławomirem Oderem, postulatorem procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II]
W rozmowie z Jackiem Dziedziną O reakcję Jana Pawła II na przypadki nadużyć seksualnych w Kościele ks. Oder opowiada: „To są oczywiście naturalne pytania. Ja jednak jestem absolutnie przekonany, że Jan Paweł II jest krystalicznie czysty, jeśli chodzi o te sprawy – na pewno nie próbował kryć osób, które skalały się grzechem pedofilii”.
Kobieto wróć [Agata Puścikowska]
Jeszcze dwadzieścia lat temu to matka była pierwszą nauczycielką wiary w rodzinie. Uczyła dzieci pacierza, prowadziła do świątyni. Współczesne kobiety rzadziej same chodzą do kościoła, a jeśli nawet dbają o religijność dzieci, to tylko do Pierwszej Komunii. Gdy ochrzczonej katoliczce zadać pytanie, czy wiara jest dla niej ważna, odpowie: „tak”. Jednak między deklaracjami a zwykłym życiem jest spory rozdźwięk. Jak w Kościele czuje się współczesna młoda kobieta? Dlaczego tak wiele z nich odchodzi z Kościoła?
Nie tylko „Triangolo” [Andrzej Grajewski]
Raport na temat oskarżanego o molestowanie byłego kardynała McCarricka wywołuje dyskusje o działaniach podejmowanych w jego sprawie przez Jana Pawła II. Andrzej Grajewski podobnie jak autorzy raportu, zastanowia się, czy doświadczenie prowokacji bezpieki mogło wpłynąć na sposób reagowania papieża na niesprawdzone informacje i plotki.
Wróg zastępczy [Bogumił Łoziński]
Przy różnego rodzaju ulicznych protestach przebieg zdarzeń zwykle jest taki sam. Manifestujący domagają się spełnienia żądań, a gdy to nie następuje, przenoszą swoje złe emocje na policję Rozpoczynająca się wtedy debata, zastępuje merytoryczny spór między protestującymi a właściwymi adresatami ich postulatów. Policja staje się wrogiem zastępczym.
Pandemiczna solidarność [Agata Puścikowska]
Większość sklepów i punktów usługowych ma znacznie mniejsze obroty podczas pandemii. Szczególnie małe firmy przechodzą kryzys. Aby mogły przetrwać trudny czas, potrzeba nie tylko odgórnych sensownych rozwiązań, ale także oddolnych inicjatyw.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się