Nowy numer 17/2024 Archiwum

Bolesna sprawa

Surowe kary nałożone przez Stolicę Apostolską na emerytowanego metropolitę wrocławskiego nie powinny zamknąć sprawy. Nadal bowiem nie wiemy, za co zmarły 16 listopada kard. Gulbinowicz został ukarany.

Z komunikatu nuncjatury w Warszawie niewiele wynika poza tym, że w wyniku przeprowadzonego dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących jego przeszłości Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego różne środki dyscyplinarne. Więcej napisano w notce, jaką opublikowano we włoskim wydaniu „L’Osservatore Romano”, a następnie w serwisie Vatican News. W tekście pt. „Nadużycia, sankcje dyscyplinarne wobec kard. Gulbinowicza” czytamy, że emerytowany kardynał „został oskarżony o molestowanie nieletnich, akty homoseksualne i współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa”. Molestowanie nieletnich jest przestępstwem i zbrodnią wobec tych, których to dotknęło. Homoseksualizm przestępstwem nie jest, choć z pewnością grzechem i ciężkim wykroczeniem moralnym, zwłaszcza jeśli dotyczy to kapłana. Kapłanom nie wolno utrzymywać również stosunków heteroseksualnych. Wreszcie warto zauważyć, że Stolica Apostolska nie wyciągała dotąd konsekwencji wobec kapłanów utrzymujących kontakty z organami bezpieczeństwa komunistycznego państwa. Wszystko to skłania do stawiania dalszych pytań w tej sprawie.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego