Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Potrzeba wiary Abrahama

O wolności i odpowiedzialności oraz o tym, jak przetrwać trudny dla Polski i Kościoła czas, mówi abp Henryk Hoser, wizytator apostolski w Medjugorju.

Agata Puścikowska: Obecny okres pandemii to zapewne również inne zasady funkcjonowania sanktuarium w Medjugorju. Co się zmieniło w tym miejscu?

Bp Henryk Hoser:
Modlitwa trwa jak zawsze. Pokuta i zawierzenie są niezmienne. Oczywiście pielgrzymów jest o wiele mniej. Latem, w szczycie sezonu pielgrzymkowego, przybywały tylko niewielkie grupy. Na Festiwal Młodych przyjechało nie kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata, jak dawniej, lecz około 4 tysięcy, głównie z Hercegowiny i Chorwacji. Cieszy jednocześnie, że wielu Polaków łączy się z nami przez internet, wspólnie modli się i uczestniczy w nabożeństwach stąd transmitowanych. W modlitwach w medjugorskim kościele uczestniczą nie tylko parafianie, ale i wielu wiernych z sąsiednich miejscowości. Przybywają chociażby na spowiedź – to trochę tak jak u nas jeździ się do Częstochowy, by się tam w ważnych życiowo chwilach pomodlić lub wyspowiadać.

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej