Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nie sądzę

Czy to dobrze, że tuż przed ich śmiercią usłyszeliśmy o nałożonych na nich karach? Wierzę, że tak. Rok 2020 zapamiętamy nie tylko jako rok pandemii, ale i początku wewnętrznego oczyszczenia w łonie Kościoła.

Boli. Ale to dobrze, że rok 2020 zapamiętamy nie tylko jako rok pandemicznych obostrzeń, lekcji online i spacerów w maseczkach, ale i początku realnego wewnętrznego oczyszczenia w łonie polskiego Kościoła. Trzeba mieć złe intencje, by pisać, że Kościół wciąż nabiera wody w usta i nie poddaje się oczyszczeniu.

To początek długiego bolesnego procesu. Jasne, będą „straty w ludziach”, bo wielu wiernych nie zrozumie, że słowa „Kościół” i „grzech” od dwóch tysięcy lat stanowią naczynia połączone. Po jasnych watykańskich decyzjach związanych z kurią w Kaliszu i rozpoczęciu procesu kanonicznego abp. Leszka Sławoja Głódzia Watykan podjął jednoznaczne decyzje dyscyplinarne wobec kard. Henryka Gulbinowicza.

Dziś kard. Gulbinowicz zmarł. Czy to dobrze, że tuż przed jego śmiercią usłyszeliśmy o zakazie uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym, używania insygniów biskupich, pozbawieniu prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze? Wierzę, że tak.

Cztery dni temu zmarł budowniczy bazyliki w Licheniu ks. Eugeniusz Makulski. Ten sam, który stał się jednym z negatywnych bohaterów filmu braci Sekielskich i zbudował sobie pomnik, który marianie musieli później zasłaniać.

Jestem spokojny o Kościół, który poddaje się oczyszczeniu. Boję się, gdy ucieka od odpowiedzialności. „Straszną rzeczą – mówi Biblia – jest wpaść w ręce Boga żywego”. Ponieważ to operacja na otwartej ranie, łatwo w niej o skrajne emocje. „Panie, czy chcesz, a powiemy, żeby ogień spadł z nieba i zniszczył ich? Lecz On odwróciwszy się zabronił im". Wciąż wraca do mnie to słowo. Podobnie jak przestroga Jezusa: „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni”. Nie, nie oznacza to ucieczki przed prawną odpowiedzialnością. Chodzi jedynie o postawę serca, które sąd pozostawia Bogu.

+ Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza