Nowy numer 17/2024 Archiwum

Opieka nad starszymi

Mając pod opieką schorowanych i niesamodzielnych bliskich, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pomocnych w codziennej rutynie. Na co zwracać uwagę?

WPolsce wymagającymi opieki seniorami zajmują się głównie członkowie ich rodziny. Z taką sytuacją mamy do czynienia u 85 proc. schorowanych starszych osób. Dla porównania w Niemczech seniorami opiekują się głównie wykwalifikowane osoby, które nie są spokrewnione ze swoimi podopiecznymi. Sytuacja istniejąca w Polsce stawia wiele wyzwań przed ludźmi, którzy nie są na to przygotowani i stają przed poważnym problemem czasem z dnia na dzień. Muszą wtedy szukać wsparcia i pomocy, np. w ośrodkach Caritas czy PCK. W wielu gminach prowadzone są także kluby aktywizujące seniorów oraz miejsca, gdzie rodzina może otrzymać pomoc i potrzebną wiedzę dotyczącą opieki.

Dostępne jest 50% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek