Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dlaczego warto sprawdzić auto po numerze VIN?

Mało kto wie, jednak jedną z najważniejszych czynności, jaką powinniśmy wykonywać przed zakupem używanego samochodu, jest sprawdzanie VIN.

Działanie to pozwoli nam upewnić się, czy samochód, który wpadł nam w oko, jest wart uwagi, czy wręcz przeciwnie. Czym jest numer VIN? Dlaczego warto sprawdzać pojazdy za jego pomocą? Jak to zrobić? Przekonajmy się!

Co to jest numer VIN?

VIN to nic innego jak skrót od nazwy Vehicle Identification Number. Po przetłumaczeniu z języka angielskiego jest to po prostu numer identyfikacyjny pojazdu. Każdy pojedynczy samochód go posiada, a co za tym idzie, jest on niepowtarzalny. Właśnie dlatego numer VIN to wyróżnik auta, którego podrobienie jest niemożliwe. Co to oznacza? Oczywiście to, że na całym świecie nie spotkamy się z dwoma samochodami, które będą miały taki sam numer VIN. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić historię pojazdu, co w wielu sytuacjach okazuje się bardzo pomocne.

Dlaczego sprawdzanie samochodu po numerze VIN jest tak istotne?

Spora część osób, jaka kupuje używane pojazdy, sprawdza je za pomocą numeru VIN. Jest to bardzo popularna praktyka, gdyż dzięki niej możliwe jest zdobycie wielu informacji na temat danego samochodu. W przypadku, gdy spotkamy się z uczciwym sprzedawcą i zapytamy go o numer VIN, z pewnością nie będzie to dla niego problemem i po prostu nam go poda. Niekiedy jednak handlarze próbują zataić to, że samochód był kradziony lub po prostu informacje podane w ogłoszeniu mają się nijak do prawdy. W związku z tym, jeśli osoba sprzedająca auto nie udostępni nam numeru VIN, będzie to jasna przesłanka, że warto poszukać nowej oferty. 

Prawda jest jednak taka, że obecnie sprawdzanie VIN jest na tyle popularne, że spora część sprzedawców zawiera go w samym ogłoszeniu. Dzięki temu nie wychodząc z domu, możemy sprawdzić pochodzenia danego pojazdu, a także jego historię. Najważniejszą informację, jaką jesteśmy w stanie uzyskać, dzięki temu numerowi jest upewnienie się, że dane auto nie pochodzi z kradzieży. Za każdym razem, gdy właściciel skradzionego samochodu zgłasza zaistniałą sytuacją na policje, pojazd ten umieszczany jest w bazie skradzionych aut. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że sprawdzanie samochodu po VIN pozwala nam na uzyskanie informacji o tym, czy dany samochód brał udział w wypadku. Spora część sprzedawców oszukuje swoich klientów, że auta jest bezwypadkowe, a rzeczywistość jest zupełnie inna. Co więcej, dzięki numerowi VIN jesteśmy w stanie ujrzeć kompletną historię serwisowania samochodu, co jest niezwykle przydatne. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że w przypadku pewnych pojazdów sprawdzeniu będzie mógł ulec nawet przebieg danego auta. 

W jaki sposób sprawdzić numer VIN?

Numer VIN samochodu zlokalizowany jest w przeróżnych miejscach. Jednak najważniejszym miejscem, w którym zawsze go znajdziemy, jest dowód rejestracyjny. Zanim jednak dobijemy targu ze sprzedawcą, warto sprawdzić numer VIN w samochodzie. W większości wypadków dostrzeżemy go na niedużej tabliczce, jaka jest przyczepiona do nadwozia pojazdu. W niektórych modelach będzie on się także znajdował przy przedniej szybie, fotelu, czy też komorze silnika. W związku z tym przed udaniem się na oględziny danego samochodu warto sprawdzić, w której jego części znajdziemy numer VIN. Takie działanie sprawi, że zaoszczędzimy wiele cennego czasu. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że producenci starają się umieszczać numer VIN w więcej niż jednym miejscu. Co jednak zrobić, kiedy już znajdziemy numer VIN? Powinniśmy się udać na stronę internetową HistoriaPojazdu.gov.pl, tam będziemy mogli uzyskać zupełnie bezpłatny raport prosto z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Do tego celu będziemy potrzebowali oczywiście numer VIN, numer rejestracyjny samochodu oraz datę pierwszej rejestracji. W związku z tym warto zapytać sprzedawcę o właśnie te informacje. 

Jak widać, sprawdzanie historii pojazdu za pomocą numeru VIN to naprawdę dobre rozwiązanie. Pozwala nam ono uniknąć kupna wadliwego pojazdu, co naraziłoby nas na niepotrzebne koszta.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama