Nowy numer 44/2020 Archiwum

Rzym. Powstało pierwsze liceum sportowe dla... głuchych

Tuż przy obwodnicy Wiecznego Miasta od 50 lat istnieje Instytut Magarotto - szkoła wyspecjalizowana w kształceniu głuchych dzieci na poziomach od przedszkola, przez szkołę podstawową, po średnią. W tym roku otwarto tu także liceum sportowe.

W inauguracji wzięła udział minister edukacji Lucia Azzolina. "To był moment bardzo wzruszający" - mówiła Isabella Pinto, prezes Instytutu Magarotto, który kształci ponad 500 uczniów w swoich trzech oddziałach w Rzymie, Padwie i Turynie.

Magarotto ma w stolicy dwie siedziby. W liceum sportowym będą się uczyć uczniowie całkowicie głusi i niedosłyszący. Na pierwszy rok zapisało się 15 osób. Będzie to rodzaj liceum ogólnokształcącego, w którym przedmioty takie, jak łacina czy historia sztuki, będą zastąpione dyscyplinami sportowymi, nauką o motoryce i prawie sportowym.

"Nasza szkoła ma ważne struktury sportowe, m.in. siłownię, boiska sportowe, podpisała także umowy z różnymi centrami sportowymi, np. basenami. Organizacja przypomina college amerykański, mamy też dormitoria dla uczniów przyjezdnych".

Ciekawostką w szkole są podarowane przez Ministerstwo Edukacji przezroczyste maseczki, które ułatwiają komunikację i opatrzone są logo szkoły.

W inauguracji roku szkolnego wzięli udział także Giuseppe Petrucci, prezes Narodowego Stowarzyszenia Głuchych, i Guido Zanecchia, prezes Włoskiego Zrzeszenia Głuchych Sportowców.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama