Nowy numer 43/2020 Archiwum

Twarzą w twarz

Co chwilę czytamy o nowych odkryciach, spekulacjach i doniesieniach o tym, jak wyglądał Jezus z Nazaretu. Można im wierzyć? Jak naprawdę wygląda „najpiękniejszy z synów ludzkich”?

Oczy Chrystusa z Cefalù

Twarzą  w twarz   CANSTOCKPHOTO

Jeden z moich ulubionych wizerunków Chrystusa znajduje się w wybudowanej w latach 1131–1240 katedrze w uroczym sycylijskim miasteczku Cefalù. Zachwycająca, ogromna, złoto-błękitna mozaika przedstawiająca Pantokratora wypełnia absydę świątyni zbudowanej zasadniczo w stylu romańskim. W czym tkwi wyjątkowość tego wizerunku? W spojrzeniu Chrystusa. Kiedy skierujesz wzrok na Jego twarz, zauważysz, że On patrzy ci prosto w oczy. A w tym spojrzeniu są majestat, wielkość, moc, przenikliwość, a jednocześnie czułość i miłosierdzie; jest smutek, ale i ogromna, przebaczająca miłość. I poczujesz, że jest to spojrzenie Boga, który dotyka twego serca. I nie musisz nic mówić, bo On wie, jakie rany uleczyć i z jakich grzechów uzdrowić. Ten wizerunek stał się powszechnie znany w 2012 roku, kiedy wybrano go na symbol ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Wiary.

Wiesława Dąbrowska-Macura

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także