Nowy numer 48/2023 Archiwum

Niezwykłe Polki na krańcach świata

Poznawanie, odkrywanie, dokumentowanie i pełne niebezpieczeństw podróże w nieznane. Tak wyglądały pierwsze dalekie wyprawy polskich kobiet zafascynowanych nauką. Ich historie są niezwykle barwne.

W czasach GPS-ów i wspomagających podróżowanie aplikacji, gdy dostęp do przewodników, hoteli i różnych środków transportu mamy nieograniczony, zdobywanie świata z kompasem na szyi i mapą w plecaku wydaje się niewyobrażalnie trudne. Można dziś zachwycić się determinacją, uporem i umiejętnością radzenia sobie z przeciwnościami losu tych, którzy przed stu i więcej laty wyruszali w odległe kraje. Były wśród nich także kobiety. Ich historie są niezwykłe i warte przypomnienia.

Dostępne jest 7% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek