40 lat temu energia wyzwolona przez dziesiątki tysięcy ludzi stworzyła Solidarność, ruch, który zmienił Polskę i świat. Opowiadamy tamtą historię przez pryzmat ludzi, którzy ją tworzyli.
Wspólnie z IPN oraz Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy kopalni „Wujek” z okazji tej rocznicy przygotowaliśmy ofertę, która wykracza poza okazjonalny dodatek prasowy, jakich na przestrzeni ostatnich lat stworzyliśmy już wiele. Nasze założenia były następujące: w papierowym dodatku przekazujemy podstawową wiedzę o tych wydarzeniach, natomiast w serwisie internetowym, dostępnym od 26 sierpnia pod adresem www.twarzesolidarnosci.gosc.pl, dopełniamy ten materiał szczegółowymi informacjami o głównych bohaterach tamtych wydarzeń, przypominamy ich twarze, publikujemy często nieznane zdjęcia i dokumenty. O jednym z najważniejszych spośród nich, raporcie KGB na temat rozwoju sytuacji w Polsce, pisałem już przed tygodniem. Jednak swoją premierę będzie mieć w serwisie wiele innych, nieznanych dotąd dokumentów, wytworzonych zarówno przez strajkujących, jak i przez władzę, od początku przygotowującą się do siłowego rozwiązania, co ilustrują m.in. mapy rozmieszczenia jednostek MO, gotowych do pacyfikacji strajków już pod koniec sierpnia 1980 roku. Teksty w papierowym dodatku mają kody QR i po zbliżeniu ich do komórki będą wyświetlały materiały publikowane w serwisie.
Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej?
Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”
Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.
Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego