Nowy numer 17/2024 Archiwum

Plaster miodu

Matki ukrywały synów, by poruszeni jego mową nie zechcieli wstąpić do cystersów. Gdy został mnichem, przekonał do tego samego pięciu braci, wuja i 30 innych mężczyzn. Przykład życia zakonników z Clairvaux sprawił, że wyrosło 168 nowych klasztorów. To się nazywa skuteczność!

Myślałem o nim przy potężnych murach leżajskiego klasztoru, gdy brat Władysław pokazywał nam wnętrze ula i kotłowaninę kilkudziesięciu tysięcy pszczół… Bernard z Clairvaux, którego okrzyknięto Doktorem Miodopłynnym, jest patronem pszczelarzy. Jego przyjście na świat poprzedziło proroctwo. Pod koniec XI wieku w zamku Fontaine pod Dijon Alecie, żonie rycerza Tescelina, przyśnił się biały pies pokryty rudymi plamami, odganiający agresywnych intruzów. Pustelnik mieszkający w okolicy wyjaśnił, że kobieta urodzi chłopca, który, gdy dorośnie, będzie z żarliwością bronił wiary i Kościoła.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza