Nowy numer 17/2024 Archiwum

Mury drgnęły

Na największym od 1991 r. wiecu w centrum Mińska tłumy śpiewały piosenkę Kaczmarskiego o murach, które runą. Na ile wybory prezydenckie 9 sierpnia zmienią Białoruś?

Przed dwoma miesiącami nikt nie słyszał o Swiatłanie Cichanouskiej, 38-letniej gospodyni domowej z Grodna, matce dwojga dzieci, anglistce pracującej w oddziale irlandzkiej organizacji charytatywnej – jak sama się przedstawia. Do zajęcia się polityką zmusił ją prezydent Alaksandr Łukaszenka, aresztując pod koniec maja jej męża Siarhieja, znanego blogera, który zamierzał wystartować w wyborach prezydenckich. Swiatłana zdecydowała się go zastąpić. Jej blok wyborczy przyjął nazwę „Kraj do życia”, co nawiązuje do tytułu bloga, którego prowadził jej mąż. Początkowo władze nie traktowały jej poważnie.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego