Nowy numer 32/2020 Archiwum

Australia: Dziesięcioletnie dzieci mogą być skazane na więzienie

Dziesięcioletnie dzieci mogą nadal być aresztowane, sądzone i więzione w Australii. Niemal 600 dzieci w wieku 10-13 lat przebywa tam obecnie za kratami, z czego dwie trzecie to dzieci aborygeńskie.

Jak na razie nie powiodła się podjęta przez grupę adwokatów, lekarzy i aktywistów próba podwyższenia do 14 lat minimalnego wieku karalności za przestępstwa. Rozpatrzenie tego wniosku Rada Prokuratorów Generalnych przeniosła na przyszły rok. Oświadczyła przy tym, że potrzebuje czasu na wypracowanie systemu alternatywnego wobec więzienia. Tak więc jeszcze przynajmniej przez rok dzieci od 10. do 13. roku życia będą mogły być osadzane za kratami.

Australia należy do państw, w którym wiek karalności jest najniższy. Tylko w Indiach, Mjanmie i Tajlandii można karać więzieniem od siódmego roku życia. Ponadto w Kongu, Nigerii i 35 stanach USA w ogóle nie przewidziano w prawie wieku minimalnego.

Według australijskiej sekcji Amnesty International, obecnie w więzieniach tego kraju przebywa niemal 600 dzieci w wieku 10-13 lat. Dwie trzecie z nich to Aborygeni. Sprawa nabiera wydźwięku rasowego. Organizacja Change the Record, zajmująca się opieką prawną i zdrowotną nad rdzennymi mieszkańcami Australii informuje, że w niektórych miejscach kraju dzieci aborygeńskie trafiają za kraty 43 razy częściej niż ich nieaborygeńscy rówieśnicy.

Również Jezuicka Służba Społeczna apelowała o natychmiastowe podwyższenie wieku karalności, podkreślając, że więzienie dzieci w wieku szkolnym wykracza poza jakiekolwiek standardy praw człowieka i jest sprzeczne z wiedzą medyczną na temat rozwoju młodego człowieka.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama