Nowy numer 17/2024 Archiwum

Między ołtarzem a sądem

Powtórne zawarcie małżeństwa w Kościele wydaje się mocno podejrzane. Jak to jest, pytają niektórzy, istnieją rozwody kościelne czy nie istnieją? Czy Kościół odchodzi od nauki o nierozerwalności małżeństwa?

Wydawało się, że słowa nie wypowie. Ściśnięte gardło, usilne próby powstrzymywania łez… Zachowanie typowe dla kobiety dystyngowanej, na stanowisku, przyzwyczajonej do trzymania nerwów na wodzy. Trafiła do mnie od proboszcza, który dzwonił kwadrans wcześniej. Zna ją z codziennych Mszy św., kręgu biblijnego, wie, że dużo się modli… Ale nigdy nie przystąpiła do Komunii św., widocznie jest jakaś przeszkoda. Ostatnio ktoś ją poprosił, by została matką chrzestną jego dziecka. – Niech przyjdzie – powiedziałem. Więc Maria, tak ją nazwijmy (zarówno to, jak i inne imiona są zmienione), przyszła.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka