Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Święty znienawidzony przez BLM

– Czy to Alta California? – zapytał Juniper Serra jednego z żołnierzy. Gdy się upewnił, zsiadł z osła i ucałował ziemię. Wiedział, że jest pierwszym chrześcijańskim misjonarzem, który postawił tu stopę.

Świętemu Juniperowi przypisuje się założenie kilkunastu amerykańskich miast, które wyrosły z tworzonych przez niego misji. To m.in. San Diego, San Francisco i Los Angeles. W dwóch ostatnich metropoliach jego rzeźby zostały zburzone przez członków ruchu Black Lives Matter. Demonstranci, którzy wyszli na ulice po zabiciu przez policjanta czarnoskórego George’a Floyda, zniszczyli lub domagają się zniszczenia wielu pomników. Atakowano zarówno wizerunki osób reprezentujących wartości sprzeczne z ideologiami szeroko rozumianej lewicy (np. założyciela skautingu Roberta Badena-Powella), jak i przypadkowe, ale gwarantujące rozgłos akcji (przykładem napis „rasistowska ryba” na słynnej statui syrenki w Kopenhadze). Zdarzają się też jednak ataki na obrazy i rzeźby świętych. Shaun King, jeden z medialnych liderów ruchu BLM, mający białych rodziców, ale przedstawiający się jako czarny, wezwał do tego, by niszczyć wizerunki Jezusa. Zdaniem Kinga są one przykładem „supremacji białych” i „rasistowskiej propagandy”. W przypadku św. Junipera atak aktywistów BLM nie jest zaskoczeniem. Protestowali oni już w czasie kanonizacji, której w 2015 r. dokonał papież Franciszek podczas swojej podróży do Stanów Zjednoczonych.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora