Nowy numer 8/2021 Archiwum

Jaki wybrać dom dla małej rodziny?

Decyzja o wybudowaniu czy zakupie własnego domu powinna być dobrze przemyślana, opierać się na rzeczywistych potrzebach, oczekiwaniach, preferencjach i możliwościach finansowych przyszłych domowników.

 

W przypadku trzyosobowej rodziny nie ma sensu przepłacać za nadprogramowy metraż, co będzie wiązałoby się z większymi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi. Nawet mały dom może stać się przytulny, funkcjonalny pod warunkiem, że sprytnie go zaaranżujemy. 

 

Optymalna wielkość domu dla małej rodziny 2+1

Największy wpływ na koszt domu ma jego powierzchnia użytkowa, która powinna być dobrana w oparciu o potrzeby domowników i możliwości finansowe inwestora. W przypadku niedużej rodziny wystarczy mały budynek, który może być wybudowany na niewielkiej działce, o powierzchni 80 m kw. Nieduży metraż przekłada się na mniejsze wydatki już na etapie zakupu projektu domu, przez jego realizację i aż po eksploatację. Projekt małego, taniego w budowie domu można kupić na stronie pracowni architektonicznej www.mgprojekt.com.pl

W przypadku rodziny z dzieckiem warto wybrać mniejszy dom, ale z własnym ogrodem. Optymalnym rozwiązaniem będzie projekt domu średniego o metrażu 100-150 m kw. W przypadku rodziny 2+1 będzie to bardzo dobry wybór – przestronne wnętrza, ekonomiczność, stosunkowo nieduże koszty związane z wykończeniem i umeblowaniem, łatwość utrzymania w czystości. Budynki o metrażu 100-150 m kw. mają najczęściej od trzech do czterech pokojów, co zapewni każdemu domownikowi wystarczająco dużo prywatnej przestrzeni. Dodatkowe pomieszczenie można przeznaczyć na pokój gościnny czy zaaranżować na gabinet. Metraż salonu w takim domu ma średnio 30 m kw., co wystarczy do komfortowej zabawy dziecka i organizacji rodzinnych przyjęć. 

Dom parterowy, z poddaszem, czy piętrowy dla trzyosobowej rodzinny? 

Jeśli chodzi o dom dla małej rodziny 2+1, to świetnym rozwiązaniem okazuje się być projekt domu parterowego, gdzie wszystkie pomieszczania znajdują się na jednej kondygnacji. Będzie to idealna opcja w przypadku małego dziecka ze względu na brak schodów, z których mogłoby spaść. Zaletą jest również dużo mniejsze zacienianie ogrodu niż w przypadku domów piętrowych czy z poddaszem użytkowym. Domy z poddaszem są dużo trudniejsze do zaaranżowania ze względu na liczne skosy, chociaż rozwiązanie to jest najbardziej ekonomiczne. Przy małej działce sprawdzi się idealnie. Jeśli potrzebujemy dużej przestrzeni, ale nie pozwala nam na to działka, warto wybrać projekt domu piętrowego. Można liczyć na dobrą akustykę i klimat we wnętrzach, energooszczędność. 

Jak funkcjonalnie rozplanować wnętrze?

Dobrze rozplanowane wnętrza w domu to podstawa, o którą należy zadbać już na etapie projektowania domu. Wygodny układ pomieszczeń przełoży się na komfort użytkowania i ergonomię. Trzeba zadbać o odpowiedni podział na strefy, przejrzystą komunikację, dobre nasłonecznienie. Prawidłowe rozmieszenie pomieszczeń to takie, które uwzględnia strony świata, co pozwala na uzyskanie w skali roku niemałych oszczędności na ogrzewaniu i oświetleniu. Zaleca się wykorzystać jak najlepiej naturalną energię słoneczną, czyli rozplanować salon i jadalnię w części najbardziej nasłonecznionej w ciągu dnia, czyli południowo-zachodniej. Im bardziej pomieszczenia te będą oszklone, tym lepiej – szczególnie zimą, kiedy promienie słoneczne będą dogrzewały wnętrza. Z kolei łazienkę i pomieszczenia gospodarcze warto usytuować w części północnej lub północno-zachodniej. Dotyczy to wszystkich wnętrz, które nie muszą być dobrze doświetlone. Dalej mamy kuchnię, którą warto usytuować obok wejścia do budynku. Niezbyt sprawdzi się od strony południowej ze względu na to, że podczas gotowania pomieszczenie i tak mocno się nagrzewa. 

Dobrym pomysłem będzie wydzielenie w domu strefy nocnej i dziennej. W przypadku tej drugiej mowa jest o strefie otwartej, czyli o kuchni, salonie, jadalni i toalecie. Można też zaliczyć do niej gabinet i pokój gościnny. Z kolei strefa nocna dotyczy bardziej prywatnych wnętrz, odizolowanych od pozostałych pomieszczeń – sypialni, łazienki, pokoju dziecięcego, garderoby. Praktycznym rozwiązaniem będzie wydzielenie części gospodarczej w domu, na którą składają się pralnia, kotłownia i spiżarnia. Jeśli chcemy zapewnić domownikom swobodę poruszania się, należy dobrze zaplanować wszystkie szklaki komunikacyjne. Powinny one zajmować możliwie jak najmniej powierzchni użytkowej. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się być wiatrołap.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama