Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Hiszpania: Rząd wykorzystuje pandemię do uderzenia w szkoły prywatne

Hiszpański kard. Antonio Cañizares uważa za przejaw „ideologii” fakt, że pomoc rządu tego kraju na zwalczanie skutków epidemii ma trafić tylko do szkół państwowych. Szkoły prywatne subsydiowane przez państwo stanowią 28% hiszpańskiego systemu edukacyjnego. 60% z nich to szkoły katolickie.

„Państwowe jest to wszystko, co służy dobru wspólnemu. Szkoła prywatna jest inicjatywą społeczną” – powiedział kard. Antonio Cañizares. Zdaniem purpurata „jest nie do pomyślenia”, aby fundusze COVID-19 miały trafić tylko do szkół państwowych z pominięciem prywatnych. „Jest to przejaw ideologii. Trzeba pracować na rzecz dobra wspólnego. Premier jest dla wszystkich, a nie tylko dla małej grupy”, podkreślił hierarcha.

Obecny rząd, a zwłaszcza lewacka partia Unidas Podemos, dąży do eliminacji tzw. szkół concertadas, czyli prywatnych, subsydiowanych przez państwo. 60% z nich prowadzi Kościół. Do 2 tys. szkół katolickich uczęszcza ponad 1,2 mln dzieci i młodzieży, a pracuje ok. 90 tys. nauczycieli. Szkoły katolickie stanowią 15% w hiszpańskim systemie edukacyjnym. Warto zaznaczyć, że kształcenie ucznia w tych szkołach kosztuje państwo mniej więcej połowę tego, co w szkołach państwowych. Także zarobki nauczycieli są niższe. Niektórzy obawiają się, że pandemia może stać się okazją, aby uderzyć w szkolnictwie prywatne, a szczególnie w szkoły katolickie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama