Nowy numer 47/2020 Archiwum

NBP przelał do budżetu ponad 7,4 mld zł z zeszłorocznego zysku

Narodowy Bank Polski przelał w poniedziałek do budżetu państwa ponad 7,4 mld zł, czyli 95 proc. zysku wypracowanego przez NBP w 2019 r. - podał bank centralny.

Jak przypomniał NBP, w 2019 r. bank centralny wypracował 7 mld 828,5 mln zł zysku. Zgodnie z ustawą o NBP, 95 proc. tego zysku, czyli dokładnie 7 mln 437,1 mln zł stanowi wpłatę do budżetu, którą bank centralny zrealizował w poniedziałek.

Pozostałe 5 proc., czyli 391,4 mln zł jest odpisem na fundusz rezerwowy NBP.

"Wpłata tak znacznej kwoty do budżetu państwa jest możliwa dzięki skutecznym działaniom NBP, w tym dobrym decyzjom inwestycyjnym dotyczącym lokowania rezerw dewizowych" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Jego zdaniem w ubiegłym roku jedną z ważniejszych decyzji NBP był zakup 100 ton złota.

NBP poinformował, że główny wpływ na wielkość wyniku finansowego NBP za 2019 r. miały: wynik z zarządzania rezerwami dewizowymi w kwocie 7,6 mld zł oraz dodatni wynik z różnic kursowych w wysokości 5,6 mld zł. "Na wynik finansowy NBP miały wpływ również m.in: koszty utworzenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych (2,8 mld zł), koszty prowadzenia polityki pieniężnej (1,4 mld zł), a także koszty działania i amortyzacji (1,2 mld zł)" - podał bank.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama