Nowy numer 23/2021 Archiwum

Episkopat Włoch przeznaczy 10 mln euro na pomoc diecezjom

W fazie 2 uwalniania gospodarki po pandemii Konferencja Episkopatu Włoch postanowiła uruchomić nadzwyczajną dotację dla diecezji, które znajdowały się w tzw. czerwonej i pomarańczowej strefie.

Fundusz ma wesprzeć najbiedniejsze osoby i rodziny, organizacje zaangażowane w walkę z koronawirusem, a także organizacje kościelne znajdujące się w trudnej sytuacji.

„Pomoc KEW trafi do diecezji, które najbardziej ucierpiały w pandemii i znajdowały się na terytorium, które władze państwa zakwalifikowały do czerwonej lub pomarańczowej strefy” - pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki.

Mowa o kwocie ponad 10 mln euro, które pochodzą z odpisów od podatku, przekazywanych przez wiernych na Kościół katolicki, na tzw. cele kultu religijnego.

„Kwota dotacji została wyliczona w oparciu o kryterium wielkości populacji w połączeniu z liczbą zakażonych na dzień 25 kwietnia” - tłumaczy włoski Episkopat. „Kościół włoski jest Kościołem ludu i stara się wyjść naprzeciw potrzebom ludności, niezależnie od tego, skąd ona pochodzi. Także ten sposób udziału w cierpieniu wyraża komunię między diecezjami, wszystkimi - od północy na południe - które znajdują się »na tej samej łodzi«, jak przypomniał Ojciec Święty 27 marca na pl. św. Piotra”.

Wypłata dotacji ma nastąpić 3 czerwca i powinna być wykorzystana do 31 grudnia. Natomiast do 28 lutego 2021 r. obdarowane diecezje będą musiały złożyć w sekretariacie generalnym KEW raport, zgodnie z zapisami konkordatu i kryteriami przejrzystości zawartymi w przepisach Zgromadzenia Ogólnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama